Zgłoś uwagi

Małgorzata Kidawa-Błońska, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Tomasz Olichwer, Urszula Augustyn - pytanie z 28 maja 2020 r.

Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Małgorzata Kidawa-Błońska, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Tomasz Olichwer i Urszula Augustyn - KO
w sprawie zagrożeń dla wolności twórczości, powrotu cenzury, ręcznego sterowania przekazami w mediach publicznych, m.in. w kontekście wydarzeń w III Programie Polskiego Radia oraz milczenia pana ministra w sytuacji represji wobec ludzi kultury

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
68 wyświetleń
1

Stenogram

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Będę jednak pytała pana ministra Glińskiego, jeśli państwo pozwolicie.

    Panie Ministrze Lewandowski! Z całym szacunkiem, ale pytanie było do pana ministra Glińskiego.

    Zatem zacznę od pytania: Gdzie pan jest, panie ministrze? Ostatni raz pana widziałam na tej sali, jak pan bronił swojego kolegi ministra Szumowskiego. Czy może pan nie miał czasu przyjść tutaj dzisiaj, by odpowiedzieć na nasze pytania, bo pan szuka dowodów niewinności swojego kolegi ministra Szumowskiego? Kiedy chcemy rozmawiać o kulturze, pana nie ma. Kiedy chcemy rozmawiać o mediach, pana nie ma. Pan, zdaje mi się, w ogóle milczy, gdy chcemy rozmawiać z panem o kulturze. Pan milczał, gdy się działy skandaliczne rzeczy w Programie 3 Polskiego Radia. Pan milczał, gdy Policja atakowała słuchaczy oburzonych tym, co tam jest. Pan milczał, kiedy Policja i służby sanitarne wymierzały karę 10 tys. zł młodym artystom. Nie wiem, czy pan nie wie, kto to był Kantor. Czy dlatego, że oni tu zrobili replikę performance’u Kantora, mieli dostać po 10 tys. zł kary? Milczenie pana jest wymowne, bo pan nie znosi kultury i nie znosi ludzi kultury. Chcę tylko powiedzieć, że pan odpowiedzialności za to, co się dzieje, nie uniknie. Jeśli chodzi o media, proszę pana, to te wszystkie ustawy rodziły się pod pana ręką, te medialne ustawy potworkowe. To spod pana ręki wyszedł pana ówczesny zastępca Krzysztof Czabański, który dzisiaj jako szef Rady Mediów Narodowych dokonuje tych roszad personalnych. Pan będzie odpowiadał i za Jacka Kurskiego, i za Agnieszkę Kamińską. Pan będzie za nich odpowiadał, pan tej odpowiedzialności nie uniknie. (Dzwonek) Pan jest walnym zgromadzeniem tych spółek medialnych i pan działa na szkodę tych spółek. Bardzo proszę, by następnym razem zechciał pan tu przyjść i stanąć z posłami twarzą w twarz. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowne panie posłanki zadające pytania! Kilka uwag wstępnych. Pierwsza uwaga wstępna jest taka, skoro została poruszona kwestia tego, że premier Gliński jest walnym zgromadzeniem tej spółki, że ja też jestem walnym zgromadzeniem tej spółki, też mam uprawnienie do tego, żeby to walne zgromadzenie przeprowadzać. Dlatego informuję o uregulowaniach prawnych, jakie odnoszą się do walnego zgromadzenia. Kodeks spółek handlowych zakazuje wydawania jakichkolwiek wiążących poleceń radzie nadzorczej czy tez zarządowi. Zarząd jest autonomiczny i sam kształtuje politykę funkcjonowania spółki w każdym zakresie, program funkcjonowania spółki, to, jak spółka działa. Dodatkowo ustawa o radiofonii i telewizji mówi wyraźnie, że nadawca sam kształtuje swój program i nie wolno w żaden sposób ingerować w jego działalność, dlatego że mogłoby to spowodować pewne oskarżenia o polityczne sterowanie lub też o cenzurę. Dlatego minister kultury i dziedzictwa narodowego rzadko wypowiada się pozytywnie czy negatywnie o mediach, żeby nikt nie mógł pomyśleć, że w jakiś sposób chce wpływać na te media. Niemniej o sytuacji Trójki pan premier Gliński już kilka godzin po ujawnieniu tej informacji wypowiedział się w mediach. Powiedział: zdarza się, że niektórzy artyści śpiewają głupstwa, nawet bulwersujące, ale jednak bardziej bulwersujące jest zdejmowanie piosenki za nieprawomyślność. To chyba jakaś prowokacja. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i minister kultury nie musi się zgadzać ze wszystkimi decyzjami władz publicznego radia. I w tym miejscu chciałbym zwrócić państwa uwagę na jeden ważny szczegół, że pan premier Gliński zareagował bardzo stanowczo na tę sprawę, która miała miejsce. Słyszeliście państwo w mediach, że nowy dyrektor Trójki, który jest, jak rozumiem, przez środowisko Trójki poważany, otrzymał także wsparcie pana premiera Glińskiego, pani premier Emilewicz, jak również szefa Narodowego Centrum Kultury pana prof. Rafała Wiśniewskiego. Walnie przyczynili się oni do tego, żeby tę sytuację z Trójce, która była niepożądana, naprawić.

    Chciałbym zaznaczyć jeszcze jedną rzecz, że nie reagowaliście państwo tak ostro, kiedy na cmentarzu umawiano się z szefem jednej z redakcji, żeby wyrzucić dziennikarzy, którzy pisali nie w smak władzy. Nie protestowaliście państwo, kiedy wchodzono do redakcji ˝Wprost˝, kiedy ABW próbowało skonfiskować laptopa, w którym były pewne materiały dziennikarskie, łamiąc w ten sposób tajemnicę dziennikarską.

    (Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska: Pan nie wie, czy nie protestowaliśmy.)

    Chciałem państwu powiedzieć, że wprowadzając ustawy, chronimy dziennikarzy. Zdepenalizowaliśmy np. kwestie dotyczące autoryzacji, w tym momencie każdy dziennikarz może dosłownie przytoczyć każdą wypowiedź i nie potrzebuje do tego autoryzacji. Działamy na rzecz wolności słowa i na rzecz wolności artystycznej, czego przykładem jest szereg rozwiązań, które wprowadziliśmy m.in. w tarczy antykryzysowej, żeby pozwolić artystom przeżyć ten trudny czas. Ze wszystkimi szczegółami tej tarczy możecie państwo zapoznać się na stronie internetowej ministerstwa kultury.

    Jeżeli państwo mają jeszcze jakieś pytania w tej kwestii, to oczywiście służę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska:

    To prawda, też bym chciała, żeby wicepremier Gliński odpowiedział na to pytanie, bo minister kultury powinien nie tylko stać na straży wolności kultury, ale także dbać o kondycję polskiej kultury, polskich artystów i twórców kultury.

    Odmrażamy gospodarkę, z czego jestem bardzo zadowolona, bardzo się z tego cieszę, ale dlaczego nie ma dialogu, dlaczego nie rozmawia się ze środowiskami. Słyszymy, że mają być otwarte kina, jestem jak najbardziej za, ale środowiska te martwią się, jak te kina mają być odmrażane. Nikt z nimi nie ustalił zasad, jak to ma funkcjonować. Przecież to jest bardzo ważne, bo to kiniarze będą potem ponosili odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polaków. Świetnie, że odmrażamy, ale przygotujmy wcześniej rozporządzenia. Za kilka dni ma to się stać, a oni nadal nie wiedzą, jak to ma wyglądać. Nie wiem, czy takie protesty składają też dyrektorzy teatrów. O właścicielach i kiniarzach wiem.

    Druga sprawa. Pan minister mówił tutaj o tarczy, o tym, że pomaga się twórcom. Tak, rozpisano program wsparcia dla artystów, którzy utracili możliwość (Dzwonek) funkcjonowania. Miał być na 6 miesięcy, jest na 3 miesiące. Może trzeba uczciwie ludziom powiedzieć: kochani, nie ma pieniędzy, możemy wam pomagać tylko przez 3 miesiące - ale trzeba wyjść i to powiedzieć, bo niedomówienia są najbardziej szkodliwe. Tak więc dbajmy o kulturę, ale mówmy ludziom prawdę. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski:

    Panie Marszałku! Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Otóż nieprawdą jest, że nie wprowadzamy w konsultacji z ludźmi kultury naszych rozwiązań, zwłaszcza dotyczących odmrożenia gospodarki. Działa zespół antykryzysowy ds. kultury, który spotyka się średnio co tydzień. Biorą w nim udział w zasadzie przedstawiciele każdej branży. Jednocześnie w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej mamy drugi branżowy zespół, ds. kinematografii.

    (Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska: Ten akurat działa.)

    W związku z tym na podstawie także pracy tego zespołu przygotowaliśmy instrukcję, która została zaopiniowana albo jest w trakcie opiniowania przez GIS, Główny Inspektorat Sanitarny. Ta instrukcja oczywiście zostanie wprowadzona i ogłoszona jak najszybciej. To jest instrukcja, która została... Tak samo w przypadku teatrów. Wszystkie instrukcje dotyczące odmrożeń zostały przygotowane w dialogu z przedstawicielami instytucji kultury.

    Natomiast, jak mówię, jest cały szereg rozwiązań. Jest ich tak dużo, że w zasadzie 20 minut mógłbym odczytywać listę rozwiązań, które wprowadziliśmy w trakcie tarczy. Myślę, że artyści są świadomi tego, jakie to są rozwiązania, ponieważ co tydzień o tym rozmawiamy. Ja także jestem członkiem tego zespołu antykryzysowego i nie widziałem żadnych istotnych ani protestów, ani dodatkowych postulatów sektora kultury, na które byśmy nie byli w stanie szybko odpowiedzieć. Ostatnio tak szybko odpowiedzieliśmy na postulaty np. kinematografii, wprowadzając 1,5% opłaty od VOD, tak jak odpowiadamy na postulaty instytucji kultury, które działają w formie stowarzyszeń czy fundacji, dając im takie uprawnienia jak normalnym pracodawcom, żeby mogli korzystać z FGŚP, czy tworząc podobne rozwiązania dla innych typów organizacji, m.in. instytucji samorządowych, żeby częściowo partycypować w wynagrodzeniach dla pracowników tych instytucji, także z FGŚP. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Bardzo się cieszę, że pan mówi o tej tarczy, bo już dwie interpelacje składałyśmy do pana ministra, żeby nam dokładnie powiedziano, co niby w tej tarczy takiego genialnego jest i ile już instytucji z tego skorzystało, ilu twórców. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź na dwie kolejne interpelacje. To tyle, jeśli chodzi o tarczę.

    Natomiast jeśli chodzi o cenzurę, panie ministrze, powiedziałam bardzo wyraźnie: ustawy medialne doprowadzają do takiej sytuacji, że Rada Mediów Narodowych, która się składa z trójki waszych partyjnych przyjaciół i kolegów, podejmuje takie, a nie inne decyzje kadrowe. Jeszcze raz powtarzam: cenzurowanie przez kierownictwo Polskiego Radia jest regułą, proszę zapytać dziennikarzy wyrzucanych na bruk, proszę zapytać Radę Programową. Z tego słynie pani prezes Agnieszka Kamińska, także jako szefowa Jedynki. (Dzwonek) Wyrzucała dziennikarzy i cenzurowała, a teraz pozwoliła na zrobienie tego samego w Trójce. Tak więc proszę mi nie opowiadać, że minister milczy, żeby nie cenzurować. Minister milczy, bo pozwala na cenzurę. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Chciałem tego uniknąć, żeby nie przedłużać, nie zabierać czasu innym posłom na zadawanie pytań, ale skoro pani przewodnicząca zapytała, to dobrze.

    Kwotę 80 mln zł w programie ˝Kultura w sieci˝, który składa się z dwóch części: stypendia i dotacje...

    (Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska: A to wiemy. 4 mld.)

    2223 artystów otrzymało stypendia na łączną kwotę 20 mln zł. W ramach dotacji 1182 beneficjentów otrzymało łącznie 60 mln zł.

    (Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska: 4 mld.)

    Stan na 27 maja 2020 r. Przyznano ponad 3 tys. zapomóg socjalnych w łącznej kwocie 5,5 mln zł. Co najmniej 6,5 mln zł w możliwym drugim etapie konkursu o stypendia twórcze. Wnioski są rozpatrywane. Na razie mamy 1 tys. wniosków. 500 mln zł na gwarancje kredytowe dla sektora kreatywnego w BGK, program ciągły. 10 mln zł dla 227 beneficjentów w całym kraju w programie Narodowego Centrum Kultury ˝Kultura - Interwencje˝. Ogłoszenie wyników odbyło się 8 maja. 468 przyznanych stypendiów na łączną kwotę 1200 tys. zł, stypendia dla filmowców z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pieniądze są właśnie wypłacane. 50 mln zł to jest wstępnie planowany budżet uruchomienia programu rekompensującego straty w kulturze po zakończeniu epidemii.

    Ponadto wystąpiliśmy o zerową stawkę VAT na książki drukowane, kontynuujemy prace nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego, umożliwiliśmy dyrektorom instytucji kultury wypłacanie dodatkowego wynagrodzenia dla artystów za pracę zastępczą, przygotowujemy nowelizację budżetu w celu zrekompensowania instytucjom kultury prowadzonym i współprowadzonym przez MKiDN strat związanych z ograniczeniami w ich działalności, zmieniliśmy definicję dzieła filmowego, tak by umożliwić otrzymywanie dotacji z PISF również produkcjom audiowizualnym, które nie będą miały premier kinowych, zawiesiliśmy raportowanie danych przez kina, uelastyczniliśmy terminy składania wniosków o przyznanie wsparcia finansowego. Ale to jeszcze nie koniec.

    (Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska: Ale dlaczego na 3 miesiące, a nie na pół roku, jak miało być? I gdzie są 4 mld?)

    Nawet ok. 6, 8 albo 9 mld będzie wynosić ostateczna kwota. Policzymy to na koniec epidemii. O tym mogę panią zapewnić.

    (Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska: 8 mld na kulturę będzie w ciągu roku?)

    Proszę pamiętać o tym, że instytucje kultury działają również w formie normalnych spółek, w różnych innych formach i korzystają z ogólnie przyjętych metod, także systemów pomocy dla pracodawców i dla pracowników. W związku z tym mogą korzystać z tarczy także na ogólnych zasadach. Wyliczyliśmy, że ok. 1,7% wszystkich przedsiębiorców to są właśnie przedsiębiorcy w sektorze kultury. I mniej więcej odpowiednio taką kwotę lub nieco wyższą, oprócz tych kwot, które tutaj wymieniliśmy, oni otrzymają. To właśnie będzie w granicach 6-8 mld zł. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.