Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska – realne rozwiązania dla osób z bólem

Koalicja Obywatelska – realne rozwiązania dla osób z bólem

Koalicja Obywatelska relacjonuje konferencję Zespołu Parlamentarnego Medycyny Bólu z udziałem ministra zdrowia oraz ekspertów. W materiale przedstawiono skalę problemu - prawie 8 mln osób w Polsce cierpi z powodu bólu przewlekłego - i dotychczasowe braki w systemie opieki.

Materiał pokazuje, które rekomendacje KO zostały już uwzględnione przez Ministerstwo Zdrowia: rozszerzenie mało inwazyjnych procedur (ok. +30%), bezpłatne szczepienia przeciw półpaścowi dla seniorów i grup ryzyka, zniesienie limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej oraz zmiany wyceny i kryteriów jakości dla poradni leczenia bólu.

Koalicja Obywatelska podkreśla konieczność dalszych działań - dostęp do wielospecjalistycznych poradni, nowych technologii (np. pomp infuzyjnych) i kompleksowej rehabilitacji. Obejrzyj materiał i udostępnij, by zwiększyć presję na szybkie wdrożenie zmian: https://www.youtube.com/watch?v=fs0AGfCV2g

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Gotowi jesteśmy? Możemy zaczynać, tak? Dzień dobry Państwu. Dzień dobry. Witam serdecznie na naszej konferencji Zespołu Parlamentarnego Medycyny Bólu z udziałem pana wiceministra zdrowia Tomasza Maciejewskiego oraz naszych ekspertów, pani profesor Magdalena Kocot-Kępska, która jest prezeską Polskiego Towarzystwa Medycyny Bólu. Jest z nami również pan profesor Wojciech Lepert, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Pan docent Dariusz Koson z Poradni Leczenia Bólu w Warszawie. Pani doktor Marzena Domańska-Sadynica, prezeska Fundacji Eksperci dla Zdrowia. Proszę Państwa, ja postanowiłam założyć taki zespół Medycyny Bólu w lipcu 2024 roku po to, żeby wesprzeć osoby z bólem przewlekłym, a mamy ich w Polsce, przypomnę, prawie 8 milionów. W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości niestety ten problem był zamiatany pod dywan, ponieważ z 26 wysokospecjalistycznych poradni Medycyny Bólu zostało na koniec 2023 roku raptem tylko 17. Dlatego my postanowiliśmy, posłowie, parlamentarzyści z udziałem ekspertów, ale również przedstawicieli organizacji pozarządowych, wypracować rekomendacje i wnioski dla ministra zdrowia w tym obszarze. Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na nierealną, niską wycenę świadczeń, brak standaryzacji, jeżeli chodzi o świadczenia w poradniach Medycyny Bólu. Zwróciliśmy też uwagę na konieczność wprowadzenia bezpłatnych szczepień dla seniorów na półpasiec, ponieważ jak eksperci wyliczyli koszty w poradniach Medycyny Bólu w wysokości bodajże 30%, to dotyczyły pacjentów leczonych na półpasiec. Chodziło nam również o to, żeby znieść limity w końcu na leczenie paliatywne i na leczenie hospicyjne, ograniczyć też dostępność leków opioidalnych. Tych rekomendacji mieliśmy sporo, ale dzisiaj mamy dobre wiadomości dla wszystkich, których ten problem dotyczy i dla ich rodzin, ponieważ Ministerstwo Zdrowia w ciągu tych dwóch lat prawie wszystkie te rekomendacje potraktowało poważnie, ale jest z nami pan minister Tomasz Maciejewski. Bardzo proszę, żeby właśnie Ministerstwo Zdrowia samo przedstawiło, jakie są wyniki naszej wspólnej pracy. Pani poseł, szanowni państwo, bardzo mi dziękuję, że mogę się wypowiedzieć i potwierdzić to, co pani poseł powiedziała, bo problem bólu to jest problem wielu milionów ludzi, którzy są wyłączeni z pracy, z codziennego życia, krótko mówiąc, cierpiąc. Nikt z nas tego momentu, kiedy nas boli, nawet w sposób nieprzewlekły nie lubimy i chcemy się od tego bólu uwolnić jak najszybciej. Tak jak pani poseł powiedziała, w tej chwili już mamy nowe, od lipca nowe procedury w zakresie mało inwazyjnych procedur, które znoszą ten ból przewlekły, które mogą być stosowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. To są, które dzięki temu ilość tych procedur wzrośnie już o 30% w stosunku do tego, co było dotychczas stosowane. Są procedowane zarządzenia, kolejne zarządzenia, rozporządzenia w zakresie tak ministerstwa zdrowia, jak i NFZ-u, mające na celu rozszerzenie zakresu tychże świadczeń. Kolejna rzecz to są oczywiście też zmiany, jak pani poseł powiedziała, w zakresie farmakoterapii bólu przewlekłego i wdrożenie również preparatów, które wspierają tą terapię, nawet jeżeli są stosowane opioidy, to żeby tą dawkę opioidów zmniejszyć, ale też ułatwić życie pacjentom w czasie tej terapii, bo ona niesie swoje również inne dodatkowe dolegliwości, które są uporczywymi problemami i też powodującymi ogromny dyskomfort naszych pacjentów. To są te szczepienia dla seniorów, ale również w grupie powyżej 18 roku życia, w grupach ryzyka. I to jest bardzo też ważne, bo jak wiemy, półpasiec jest jedną z przyczyn również przewlekłego bólu. Wzniesienie limitów opiece paliatywnych, hospicyjnych skutkuje wzrostem ilości udzielanych w ten sposób przez nas, przez świadczeń, przez świadczenia dawców. No i kolejna bardzo ważna rzecz to jest właśnie zmiana wyceny świadczeń i wprowadzenie kryterów jakościowych w poradniach leczenia bólu. To są porady, poradnie, które świadczą usługi kompleksowo z wykorzystaniem nie tylko farmakoterapii, nie tylko lekarza, ale również fizjoterapeuty, psychologa, co jest bardzo ważnym elementem całościowego zaopiekowania się bólem. Szanowni państwo, myślę, że ta zmiana właśnie filozofii leczenia bólu, która się dwa lata temu rozpoczęła, ma ogromne znaczenie dla tych 8 milionów ludzi w Polsce. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Proszę pani prezes. Szanowni państwo, bardzo dziękuję za zaangażowanie pani poseł, przede wszystkim w nasz zespół parlamentarny do spraw medycyny bólu. Dziękuję, że pan minister jest z nami. Ja rzeczywiście mogę jako prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu mogę potwierdzić, że te nasze starania, które czynimy od lat, bardzo wiele z tych starań udało nam się zrealizować. Rzeczywiście poszerzenie wskazań do zabiegów interwencyjnych, zmiana wyceny świadczeń, podniesienie wyceny świadczeń w poradniach leczenia bólu. Przez całe lata cierpieliśmy z powodu niedofinansowania, niedoszacowania. Wprowadzenie szczepień przeciwko półpasiecowi uważam, że za sukces zarówno PTBB, jak i innych towarzystw naukowych, bo tylko dzięki współpracy towarzystw naukowych wraz z Ministerstwem Zdrowia udało nam się wprowadzić te szczepienia rzeczywiście na listę bezpłatną dla pacjentów z obciążeniami. To jest ogromny sukces. Ja liczę na to, że bezpłatne szczepienia na półpasiec zmniejszą ilość pacjentów z neuralgią popółpasicową w ciągu najbliższych lat. Natomiast, szanowni państwo, nie zatrzymujemy się. Ja, jeżeli mam już tutaj pana ministra, panią poseł, to mogę tylko powiedzieć to, co planujemy. Złożyliśmy kartę świadczenia zdrowotnego w postaci szczepialnych pomp do podawania leków do kanałowo. Ta karta już została złożona na ręce Ministerstwa Zdrowia. No i czekamy na dalsze kroki. To jest również element poprawy jakości medycyny bólu. Zaznaczę tylko, że chociażby te szczepialne pompy na świecie są stosowane od lat. No i czas, żebyśmy my również, nasi pacjenci mieli taką możliwość. Bardzo dziękuję. Bardzo dziękuję. Pani profesor przyjechała do nas z Krakowa, gdzie prowadzi wysokospecjalistyczną poradnię medycyny bólu, taką wzorcową. No tak, największą w Polsce wzorcową. No z czym się borykamy? Ja chyba też mogę pod razu się troszkę poskarżyć. Borykamy się z nieszczęsnym współczynnikiem 075. Ja tylko dodam, że te wysokospecjalistyczne poradnie leczenia bólu jest ich w tej chwili w Polsce 23. One posiadają certyfikat PTBB. No niestety wnioskujemy o to, żeby one były wyłączone z tego obniżenia finansowania, dlatego że my bardzo często, 60-70% naszych pacjentów to nie są pacjenci, którzy mogą być leczeni w ramach POZ. Oni muszą być leczeni w poradniach po wielospecjalistycznej poradni leczenia bólu, bo tylko my jesteśmy w stanie wykonać zabieg akupunktury, zabieg termolezji, kriolezji, czy monitorować pacjenta chociażby na silnych opioidach. Tak że to również jest, no może taka skarga, ale również nasz wniosek, nad którym będziemy pracować. Tak, bardzo dziękuję. Pani profesor Magdalena Kocot-Kępska jest również prezeską Polskiego Towarzystwa Medycyny Bólu i w październiku, 17 października, gdy jest Światowy Dzień Walki z Bólem, była organizatorką Kongresu Ogólnopolskiego we Wrocławiu, gdzie też miałam okazję uczestniczyć i właśnie na ten temat rozmawialiśmy, na temat wyzwań, które są przed nami. Uczestniczył również w tym kongresie profesor Wojciech Leper, który jest Lubusza... No, nie do końca, ale pracuje. Tak, bo... Tak. Ma również w Poznaniu aktywności spore, ale u mnie w Zielonej Górze pracuje i na pewno przyjął z radością informację od ministra na temat zniesienia limitów świadczeń paliatywnych i hospicyjnych. Proszę bardzo, panie profesorze. Bardzo dziękuję, pani poseł, panie ministrze. Myślę, że te zmiany, które będą wprowadzone, no będą służyły pacjentom, którzy cierpią z powodu bólu przewlekłego. Wiemy, że jest to bardzo duży problem, bardzo szeroki, który wymaga, można powiedzieć, wielokierunkowego podejścia. Nie tylko farmakoterapii, która jest podstawą leczenia, ale również często stosowania metod komplementarnych, interwencyjnych. I bardzo się cieszę, że te metody jak gdyby znalazły uznanie w oczach zarówno Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, które wyceniły je i mamy nadzieję, że ministerstwo również wprowadzi te metody. Także wnioskujemy o to, żeby te metody były dostępne dla pacjentów z chorobą nowotworową, którzy przede wszystkim są leczeni farmakologicznie, ale w niektórych sytuacjach to specjalistyczne podejście wielokierunkowe uwzględniające również pozafarmakologiczne metody leczenia bólu jest bardzo istotne. No i w tej grupie również te metody interwencyjne, takie jak blokady, neurolizy, kriolezja, termolezja, które zostały odpowiednio wycenione. No mamy nadzieję też, że ich dostępność do nich będzie większa. Również myślę, że ważną inicjatywą jest staranie o to, aby powstały pewne referencyjne ośrodki leczenia bólu.