Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska żąda dymisji ministra odpowiedzialnego za szczepienia

Koalicja Obywatelska żąda dymisji ministra odpowiedzialnego za szczepienia

Koalicja Obywatelska zażądała dymisji ministra, oskarżając go o nieudolność w koordynacji programu szczepień. Mówca krytykował brak dostaw szczepionek, przypadki szczepień poza kolejnością w grupie zero oraz brak jasnych informacji dla obywateli o terminach szczepień.

Żądanie dymisji ministra


- Koalicja zaapelowała do premiera o odwołanie ministra, wskazując na skandaliczne praktyki i brak skutecznego zarządzania programem szczepień.

Zarzuty wobec systemu szczepień


- Mówca argumentował, że szczepionki nie dojeżdżają do punktów, że nie ma kolejek, bo szczepionek nie ma, i że cały system szczepień jest kompletnie niewydolny. Podkreślono, że żadna propaganda nie przykryje tej niewydolności.

Skandal z grupą zero


- Wskazano na zaszczepienie w grupie zero członków zarządów, akcjonariuszy oraz części kadry zarządzającej prywatnych spółek medycznych i okołomedycznych, co oceniono jako dowód dysfunkcji systemu i nadużyć przy kwalifikacjach.

Koalicja Obywatelska (konferencje prasowe) — migawka z wystąpienia: Koalicja Obywatelska żąda dymisji ministra odpowiedzialnego za szczepienia (25.01.2021)

Konsekwencje dla obywateli i oczekiwania


- Mówca przypomniał cele szczepień (docelowo około 30 milionów osób) i zwrócił uwagę, że dotychczas znane są dane o około 3 milionach zaszczepionych. Podkreślono brak informacji o terminach szczepień, co utrudnia prowadzenie biznesu i życie codzienne, oraz wyrażono oczekiwanie, że zapowiedziane konsultacje z klubami opozycyjnymi mogą przynieść poprawę dystrybucji szczepionek.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
... dzisiaj pod przychodnią, ale ja nie widzę tłumów obywateli, którzy mogą się zaszczepić. Dlatego ich tu nie ma, bo minister Dworczyk się cieszy, że kolejek nie ma do szczepionek, ale jak one mogłyby być, skoro szczepionki nie dojechały? Dlatego z tego miejsca zwracam się bezpośrednio do premiera Morawieckiego z wnioskiem o odwołanie komika ministra covidowego, który głównie zajmuje się dworowaniem premierowi, a nie zwalczaniem pandemii pana ministra Dworczyka. Uważam, że w oparciu o skandal, jakim jest zaszczepienie w grupie zero, członków zarządów, akcjonariuszy, jak również po części kadrę zarządzającą, prywatnych spółek medycznych i okołomedycznych, jest to kolejny dowód na to, że cały program koordynowany przez ministra Dworczyka, zaszczepień, absolutnie się nie sprawdza. Po mnie to w grupie B1 dzieci chore, m.in. na cukrzycę i ich opiekunów, ale za to przedstawicieli tych prywatnych podmiotów umieszczono po cichu, w niewyjaśniony sposób wśród tych wszystkich, którzy zostali zaszczepieni w grupie zero. Ja uważam, że w tym momencie miarka się przebrała. Cały system szczepień jest kompletnie niewydolny i żadna propaganda, i żaden minister, komik covidowy, Dworczyk nie przykryje tego faktu. Dlatego jesteśmy tutaj wszyscy również z tym apelem o odwołanie tego ministra i rozplanowanie w ten sposób dystrybucji szczepionek, żeby one po prostu zaczęły do ludzi docierać. Dziękuję bardzo. Czy macie jakieś pytania? Na podsumowanie jeszcze, drodzy Państwo, powinniśmy zaszczepić 30 milionów rodaków. Na razie, póki co, wiedzę o tym, kiedy będą szczepieni, bądź już są zaszczepieni, to jest 3 miliony. Stawiam pytanie. Kto z Was, drodzy Państwo, tutaj potrafi przynajmniej przybliżyć miesiąc, w którym będzie szczepiony? Kto z Was, a ma to znaczenie, przy prowadzeniu biznesu, przy prowadzeniu, przeprowadzeniu różnego rodzaju przedsięwzięć, planów życiowych, organizacji wyjazdów, wypoczynku wakacyjnego, nikt z nas nie wie. I to jest miara skandalu i niepowodzenia rządowego. Ktoś powinien przeprosić seniorów za to, że 3 dni temu rząd zorganizował zgromadzenia seniorów pod przychodniami. Przypadło słowo, przepraszam. W tym samym czasie wręczano mandaty grupą osób, które się spotykały na przykład w związku ze strajkiem kobiet. Mandat dla rządu, mandat dla ministra Dworczyka za zgromadzenia, których nie powinno być, za narażenie ludzi na utrofę zdrowia i życia. Najwyższa pora, aby rząd się ogarnął i zaczął słuchać. Przyjmujemy pozytywnie fakt, że jutro mają odbycie konsultacje z klubami opozycyjnymi. Wygląda na to, że nacisk społeczny, również z Państwem udziałem, nacisk opinii publicznej robią swoje. Przykład. Nie było pieniędzy na psychiatrię dziecięcą. Mówiliśmy o tym rok. Są pieniądze na psychiatrię dziecięcą. Nie było reakcji na dysfunkcyjność systemu szczepień. Jutro spotkanie, które może przyniesie pozytywne rozwiązania. Taka jest nasza rola, taka jest rola opozycji, aby mówić o tym, co nie idzie, po to, żeby wszyscy Polacy mogli wreszcie mieć elementarną pewność, a przynajmniej przeświadczenie, że szczepienia będą dla nich dostępne w rozsądnym czasie. Bardzo dziękuję.