Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska wzywa do szybkiej komisji ws. karabinka Grot

Koalicja Obywatelska wzywa do szybkiej komisji ws. karabinka Grot

Koalicja Obywatelska poinformowała, że złożyła wniosek do pani marszałek o zwołanie Komisji Obrony Narodowej w sprawie karabinka Grot i zaapelowała o niezwłoczne posiedzenie. Podkreśliła, że wniosek podpisała wymagana jedna trzecia członków Komisji oraz podziękowała posłom Lewicy i PSL za wsparcie.

Wniosek o zwołanie Komisji


Koalicja wyjaśniła, że w trybie artykułu 152 ust. 2 regulaminu Sejmu zebrano wymaganą liczbę podpisów, co czyni wniosek obligatoryjnym i zobowiązuje do zwołania Komisji w terminie do 30 dni. Apel skierowano do pani marszałek, by posiedzenie odbyło się jak najszybciej, a nie na najpóźniejszy możliwy termin.

Wątpliwości co do trybu zakupu i jakości broni


Mówca zaznaczył, że wokół trybu zamówienia i jakości karabinka Grot pojawiły się publiczne niejasności. Jeżeli ministerstwo zapewnia, że wszystko jest w porządku, Komisja powinna odbyć się szybko, by uspokoić opinię publiczną i posłów oraz wyjaśnić, czy nie doszło do naruszeń zasad i zagrożeń dla bezpieczeństwa żołnierzy.

Historia zamówień i procedur


Wypowiedź odnotowała, że w 2017 roku minister ogłaszał podpisanie dużego kontraktu na karabinki Grot, podczas gdy końcowe atesty zostały dokończone po podpisaniu umowy. Wskazano na konieczność podejmowania nadzwyczajnych decyzji i „przełamywania oporu urzędników”, co budzi wątpliwości co do prawidłowości procedur. Zwrócono też uwagę, że późniejsze zamówienia zostały już zakontraktowane z udziałem szefa sztabu, co miało wyglądać „jak trzeba”.

Koalicja Obywatelska (konferencje prasowe) — klatka z przemówienia: Koalicja Obywatelska wzywa do szybkiej komisji ws. karabinka Grot (27.01.2021)

Konsekwencje dla armii i finansów publicznych


Mówca przestrzegł przed skutkami wprowadzania niedopracowanej broni do armii, wskazując na możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa żołnierzy oraz ryzyko utraty dobrego imienia producentów, w tym Polskiej Grupy Zbrojeniowej i fabryki produkującej karabinek. Zaznaczono, że to są pieniądze podatników, przygotowano też interpelacje i zapowiedziano domaganie się odpowiedzialności rządu oraz szczegółowego wyjaśnienia wszystkich decyzji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
poświęconej problemom Karabinków Grot. Otóż wczoraj złożyliśmy wniosek o zwołanie Komisji Obrony Narodowej na ręce pani marszałek Witek. Chcę wyjaśnić, że w trybie artykułu 152 ust. 2 regulaminu Sejmu została zebrana odpowiednia liczba posłów, która powoduje, pod tym wnioskiem, który powoduje, że ten wniosek jest obligatoryjny, czyli zwołanie tej Komisji musi nastąpić, ponieważ podpisało ten wniosek 1 trzecia członków Komisji. Wniosek może być zrealizowany w terminie 30 dni. Z tego miejsca chciałem bardzo gorąco podziękować przede wszystkim posłom Lewicy i PSL-u, którzy podpisali się pod tym wnioskiem oprócz posłów Koalicji Obywatelskiej, w ten sposób spełniając wymóg 1 trzeciej członków Komisji. Ale także chciałem zaapelować do pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek. To znaczy wobec tej sytuacji, która się wytworzyła wokół zamówień na podstawową broń strzelecką Polskiej Armii. I wobec niejasności, które publicznie się okazały wokół zarówno trybu zakupu, jak i jakości tej broni, odwlekanie decyzji o powołaniu Komisji i po prostu posiedzeniu Komisji uważamy za rzecz niewłaściwą. Jeśli jest tak, jak twierdzi Ministerstwo Obrony Narodowej, że wszystko jest w porządku, że to jest bardzo dobra broń i nie naruszono żadnych reguł przy jej zakupie, to tym bardziej ta Komisja powinna odbyć się jak najszybciej, aby uspokoić opinię publiczną, a także nas posłów, których obowiązkiem, po prostu konstytucyjnym obowiązkiem, jest kontrola poczynań władzy wykonawczej, rządu i ministerstw, uspokojenie, że nie ma zagrożenia bezpieczeństwa naszych żołnierzy, nie ma zagrożenia bezpieczeństwa państwa w ten sposób i że nie zostało złamanie żadne prawo. Jeśli ta Komisja zostanie powołana w najpóźniejszym terminie, jaki pozwala regulamin Sejmu, czyli za 30 dni, będziemy musieli uznać, że ktoś chce po prostu zamieść tę sprawę pod dywan. Mamy nadzieję, że pani marszałek Witek, świadoma wagi tej sytuacji, zwłała Komisję jak najszybciej i o to jeszcze raz apelujemy. I kolejna rzecz, o której chciałem powiedzieć, nie jesteśmy przecież specjalistami od broni. To jest być może na tej Komisji będziemy świadkami sporu fachowców. Mamy nadzieję, że w tej Komisji będą mogli wziąć udział ludzie, którzy sprawdzali tę broń niezależnie od specjalistów wojskowych. Przecież wokół tego powstała cała kontrowersja. Ale chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz. Otóż wrzesień 2017 roku na targach w Kielcach pan minister Antoni Maciarewicz ogłasza podpisanie kontraktu na dostawy karabinko-grot dla Wojsk Obrony Terytorialnej i zamawia 52 tysiące sztuk tej broni. Ale badania nad tą bronią, te końcowe atesty zostały dokończone po podpisaniu tego kontraktu. Zwracam uwagę, że na wypowiedź pana ministra Maciarewicza, która brzmiała w ten sposób. Aby ta broń mogła trafić do polskich żołnierzy, trzeba podejmować było decyzje nadzwyczajne. Musiały być zmienione zarządzenia. Musiały być podejmowane nowe decyzje. Musiał być przełamywany opór urzędników. Chcemy natychmiast tej Komisji po to, żeby się dowiedzieć, że przełamywanie oporu urzędników nie oznaczało oddania bezwartościowej broni w ręce polskich żołnierzy. To rząd ma nam powiedzieć jak najszybciej i udowodnić w świetle pytań składanych na Komisji Obrony Narodowej przez posłów. To tyle z mojej strony. Bardzo proszę. Proszę państwa, to co się w tej chwili dzieje wokół karabinka-grot jest tak naprawdę konsekwencją kolejnych niezrozumiałych, dewastujących polską armię decyzji Antoniego Macierewicza. Ta sytuacja wzięła swój początek z tego, że Antoni Macierewicz albo z absolutnej nieodpowiedzialności, albo z jeszcze jakichś innych powodów, o których mam nadzieję będziemy mogli rozmawiać, postanowił wprowadzić do polskiego uzbrojenia nową broń przed zakończeniem jej testowania. To był taki moment, w którym napływały bardzo liczne informacje o tym, że ta broń jeszcze wymaga bardzo dokładnego dopracowania i nagle bez końcowych rezultatów, bez naprawienia tej broni, tak żeby ona mogła być bezawaryjna, ta broń zostaje wprowadzona do polskiej armii. W dodatku zostaje wprowadzona w bardzo dziwny sposób, dlatego że jeżeli wprowadza się nowe uzbrojenie do armii, to wprowadza się jej rozkazem szefa sztabu. Tutaj tego rozkazu nie było. Dla jasności mogę powiedzieć, że w zeszłym roku minister Błaszczak zakupił kolejne, zakontraktował kolejne 18 tysięcy sztuk karabinika Grot i tutaj już wszystko zadziałało jak trzeba, czyli szef sztabu się pod tym podpisał. Więc proszę Państwa, to, że dzisiaj mamy takie zamieszanie, to nie jest wina opozycji czy wina dziennikarzy, którzy, jak sugeruje rząd, chcą po prostu zaszkodzić polskiemu przemysłowi obronnemu. Wręcz przeciwnie, gdyby Antoni Macierewicz działał tak, jak powinien działać, pewnie karabinik Grot wszedłby do użycia w polskiej armii rok później, ale byłby dopracowany. Także panie ministrze Skórkiewicz, panie ministrze Błaszczak, zamiast jak zwykle szukać winnych na opozycji czy wśród dziennikarzy, postawcie sobie Państwo te pytania, które i my Wam stawiamy. Dlaczego Antoni Macierewicz, pomijając procedury, tworząc specjalne ścieżki, naraził tak naprawdę na szwang dobre imię Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak również fabryki, która tę broń produkuje. Bo to Państwo, to Antoni Macierewicz i wszyscy, którzy brali udział w tym procederze, jesteście winni dzisiaj temu, że polska armia ma broń, która nie jest dostatecznie dobra. I mamy sytuację wielkich turbulencji i zamieszania wokół tych kontraktów. Ostatnie zdanie, to są pieniądze nas wszystkich, to są pieniądze polskiego podatnika, więc tutaj jest potrzebna absolutnie wielka rozwaga, zarówno ze względu na publicznie wydawane pieniądze, jak i oczywiście na bezpieczeństwo państwa, w tym bezpieczeństwo użytkujących te broń żołnierzy. Także bardzo prosimy o szybką komisję. Oprócz tego, że zwołaliśmy posiedzenie komisji, to również przygotowaliśmy interpelacje. Także drogi rządzie, nie uciekniesz od odpowiedzialności, nie uciekniesz od potrzeby odpowiedzialności na te wszystkie pytania, ponieważ komisja musi się odbyć, a na interpelację musicie Państwo odpowiedzieć. Jakieś pytania? Mam nadzieję, że nie będziemy świadkami wybiegu formalnego, w wyniku którego na przykład komisja zostanie utajniona. A takie przypadki w historii Komisji Obrony Narodowej pod rządami PiS się zdarzały. Bardzo proszę, prosimy o pytania. Jeśli nie mam, dziękujemy Państwu bardzo. Do widzenia.