Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Arkadiusz Myrcha ostrzega przed ustawą dzielącą studentów

Arkadiusz Myrcha ostrzega przed ustawą dzielącą studentów

Arkadiusz Myrcha, wskazując na swoje wieloletnie doświadczenie w pracach Parlamentu Studentów RP przy nowelizacjach prawa szkolnictwa wyższego, skrytykował proponowane rozwiązania jako dzielące studentów i zagrażające uczelniom. Wezwał ministra, by nie zasłaniał się oficjalnym poparciem studentów i podkreślił, że sprawa dotyczy pryncypiów, nie tylko opłat.

Główne zarzuty


Myrcha zarzuca projektowi, że nie chodzi w nim jedynie o opłaty i ich pewność - to kwestia zasad. Podkreśla, że propozycje ustawowe mogą prowadzić do likwidacji uczelni, a to jest jego podstawowy zarzut wobec zmian.

Podziały wśród studentów


Według Myrchy projekt dzieli studentów - między mniejszymi i większymi miastami oraz między humanistami i ścisłowcami. Zaznacza, że nigdy wcześniej nie przedstawiano studentom rozwiązań, które tak silnie fragmentaryzują środowisko studenckie.

Obawy o przyszłość uczelni


Myrcha ostrzega, że skutki ustaw mogą osłabić uczelnie do tego stopnia, że zacznie dochodzić do ich zamykania. W jego ocenie to najpoważniejsza wada proponowanych przepisów.

Arkadiusz Myrcha — moment z wystąpienia: Arkadiusz Myrcha ostrzega przed ustawą dzielącą studentów (03.07.2018)

Stanowisko wobec Parlamentu Studentów RP


Chociaż odnosi się z szacunkiem do stanowiska Parlamentu Studentów RP i przypomina swoją współpracę przy nowelizacjach, Myrcha deklaruje brak zgody na obecne rozwiązania i apeluje o zmianę podejścia do studentów i zasad prawa szkolnictwa wyższego.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo i przede wszystkim Panie Ministrze. Witam serdecznie studentów z Parlamentu Studentów RP. Przez wiele lat pracowałem w ramach Parlamentu Studentów przy nowelizacji ustaw Prawo i Szkolnictwie Wyższym. I Panie Ministrze, proszę się dzisiaj nie zasłaniać studentami, nawet jeżeli jest oficjalne poparcie. Wielokrotnie pracowaliśmy przy ustawie, ale nigdy nikomu by do głowy nie przyszło, żeby proponować studentom ustawę, która tak bardzo dzieli studentów. Dzieli studentów z miast mniejszych i większych. Dzieli humanistów i ścisłowców. Dzieli wszystkich. Tu nie chodzi naprawdę o te opłaty i pewność opłat. Tu chodzi o pryncypia. O to chodzi, żeby studenci mieli te uczelnie. Wtedy dopiero będziemy mówili o opłatach. A państwo proponujecie ustawy, które mogą uczelnie zlikwidować. I to są najgorsze wady tych ustaw. I dlatego z całej szacunkiem dla Parlamentu Studentów z tym stanowiskiem po prostu zgodzić się nie można. Dziękuję bardzo. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.