Marek Ast pyta o protokół i transkrypcję w art. 37 ust. 2
Marek Ast zadaje pytania dotyczące art. 37 ust. 2 — formy protokołu z rozprawy, rejestracji dźwięku i obrazu oraz protokołu pisemnego. Wystąpienie koncentruje się na wątpliwościach, czy nowelizacja znosi protokół pisemny, czy obie formy będą sporządzane równolegle, oraz na sensie transkrypcji.
Główne wątpliwości
Marek Ast pyta, czy z przepisu wynika odstąpienie od protokołu pisemnego, czy też przepisy przewidują prowadzenie protokołu pisemnego równolegle z protokołem utrwalonym za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk lub obraz i dźwięk.
Treść przepisu art. 37 ust. 2
W wystąpieniu przywołany jest art. 37 ust. 2, który mówi o sporządzaniu protokołu utrwalającego przebieg rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz o protokole pisemnym. Mówca wskazuje na niejasność stosowania obu form protokołu.
Pytanie o cel transkrypcji
Marek Ast zwraca uwagę, że jeśli będzie sporządzany protokół pisemny, istnieje pytanie, jaki jest cel dodatkowego przepisu mówiącego o możliwości sporządzenia transkrypcji z części rozprawy zarejestrowanej elektronicznie — skoro jest już protokół pisemny, to po co transkrypcja?
Prośba o wyjaśnienie skierowana do ministra
Na koniec mówca prosi ministra o wyjaśnienie tych wątpliwości i doprecyzowanie, jak należy rozumieć relacje między protokołem pisemnym, zapisem elektronicznym i ewentualnymi transkrypcjami.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, Panie Ministrze, ja mam pytanie do artykułu, który jest istotą tej nowelizacji, bo w artykule 37 paragraf 2 jest mowa o tym, że z rozprawy sporządza się protokół utrwalający przebieg rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz protokół pisemny. W związku z tym jest jakby pytanie, czy odstępujemy od tej formy protokołu pisemnego, czy też nie. Czy równolegle będzie ten protokół pisemny sporządzany, czy po prostu z tego przepisu wynika jednak, że tak. A skoro będzie sporządzany protokół pisemny, to jest jakby kolejny przepis mówiący o tym, że sąd może sporządzić transkrypcję z części, powiedzmy tego, z części rozprawy zarejestrowanej w formie elektronicznej. No i tutaj znowu jest przecież, bo skoro jest protokół pisemny, no to po co transkrypcja? W związku z powyższym prosiłbym o wyjaśnienie tych wątpliwości, Panie Ministrze. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.