Zgłoś uwagi

Sławomir Nitras, Katarzyna Lubnauer, Monika Wielichowska, Józefa Szczurek-Żelazko - pytanie z 16 kwietnia 2020 r.

Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Sławomir Nitras, Katarzyna Lubnauer i Monika Wielichowska - KO, Józefa Szczurek-Żelazko - PiS
w sprawie dostępności dla polskich obywateli, w szczególności dla pracowników służby zdrowia, testów wykrywających koronawirusa SARS-CoV-2 oraz procedur medycznych, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
45 wyświetleń
0

Stenogram

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Sławomir Nitras:

    Panie Marszałku! Ja nie zadaję pytania wyjątkowo, tylko korzystam ze swojego prawa, a pan ani pani marszałek nie macie prawa ograniczać mi prawa wejścia na salę plenarną.

    Panie Ministrze! Państwo od początku walki z epidemią przyjęliście założenie, żeby mało testować, przede wszystkim pracowników służby zdrowia i pacjentów, a dużo zamykać. Wprowadziliście największe ograniczenia co do możliwości poruszania się przez Polaków w Europie włącznie z tym, że pozamykaliście lasy i parki. Ale jednocześnie jesteśmy jako Polska na samym końcu, jeśli chodzi o testowanie Polaków, kiedy wszystkie instytucje międzynarodowe, fachowcy, ale również polscy lekarze mówią, że niezbędnym warunkiem skutecznej walki z epidemią jest testowanie ludzi, przede wszystkim testowanie pracowników służby zdrowia. Dzisiaj doprowadziliście państwo przez brak testów do sytuacji, w której polskie szpitale, zamiast być źródłem leczenia i pewnej nadziei, stały się źródłem pandemii. To w szpitalach dzisiaj najłatwiej się zarazić, dlatego że państwo nie testowaliście pracowników służby zdrowia, nie daliście im podstawowych instrumentów do walki z pandemią. Pozwoliliście państwo na to, żeby pracownicy służby zdrowia w tym trudnym okresie pracowali w kilku różnych szpitalach, przenosząc zarazę z jednego szpitala do drugiego.

    I oskarżam państwa, że to państwo jesteście dzisiaj przyczyną tego, że nie wiemy, ilu mamy zarażonych, bo najmniej badamy, a jednocześnie tego, że ta pandemia właśnie w szpitalach najbardziej się rozprzestrzenia. Nie zadbaliście państwo o podstawowe rzeczy, właśnie o testy.

    Natomiast ograniczenia, które wprowadziliście państwo, spowodowały, że polska gospodarka według danych rządowych dziennie - powołuję się na ministrów tego rządu - traci 8 mld zł. To również są największe koszty w Europie. W sytuacji, w której dzięki badaniu, dzięki testom takie kraje jak Niemcy, Dania, Czechy otwierają sklepy i uruchamiają swoją gospodarkę, jedyne, co macie nam do zaproponowania, to otwarcie lasów. Otwarcie lasów nie uzdrowi polskiej gospodarki. (Dzwonek) Trzeba jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie ludzi zdrowych, a eliminować, izolować ludzi, którzy są zarażeni.

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Chciałabym na wstępie sprostować te nieprawdziwe wypowiedzi pana posła, ponieważ w Polsce testy wykonywane są zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

    (Poseł Sławomir Nitras: Jasne.)

    W taki sam sposób, w tych samych przypadkach wykonywane są testy w wielu krajach Unii Europejskiej. U nas przyjęliśmy standard wykonywania testów zgodnie z definicją przypadku i chcę powiedzieć o tym, jak to wygląda. A więc każda osoba, która na podstawie wywiadu epidemiologicznego wykazuje prawdopodobieństwo kontaktu z osobą, która jest zarażona koronawirusem, jest kwalifikowana do testów. Każda osoba, która manifestuje objawy świadczące o tym, że mogła mieć kontakt z koronawirusem, może być zakażano i rozpoczyna się już wstępny proces choroby, również ma wykonywane testy. Każda osoba, która przebywa w kwarantannie, również ma wykonywane testy. Takie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

    Minister zdrowia podjął decyzję o zabezpieczeniu maksymalnej liczby testów, które są niezbędne do wykonywania testów dla naszych mieszkańców. Obecnie w naszym kraju wydolność zakładów diagnostyki laboratoryjnej jest na poziomie ok. 20 tys. testów dziennie. Obecnie wykonujemy tych testów - informacja z wczorajszego dnia - ponad 8 tys. dziennie. W poprzednim tygodniu wykonywaliśmy ok. 11 tys. dziennie. Te osoby nie mają ograniczonego dostępu do testów.

    Jeżeli chodzi o testowanie pracowników ochrony zdrowia, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zarządzenie, na gruncie którego każdy szpital, który posiada właściwe laboratorium diagnostyczne, może wykonywać badania zarówno dla pacjentów, jak również dla pracowników. Te badania są w 100% finansowane jako odrębny produkt przez Narodowy Fundusz Zdrowia. A więc są ustalone poszczególne ścieżki, poszczególne możliwości realizowania tych testów.

    Jeżeli chodzi o dostępność testów i możliwości ich wykonywania, to tak jak państwu mówiłam, możliwości dzienne to jest ok. 20 tys. Do tej pory zostało wykonanych w Polsce ponad 153 tys. testów. Jeżeli chodzi o materiał do testowania, czyli testy, które zapewnialiśmy z Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych, to są to następujące liczby. Do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych i szpitali zostało przekazanych ponad 313 tys. testów, 223 tys. izolacji, 83 300 wymazówek z podłożem, 48 tys. wymazówek bez podłoża. Tak że dostęp do testów jest zabezpieczony, natomiast decyzje są podejmowanie zgodnie z obowiązującym standardem i w taki sposób są realizowane.

    Chciałabym jeszcze podkreślić, że na bieżąco są weryfikowane te zalecenia, te procedury. Analizujemy oczywiście docierające do nas różnego rodzaju informacje na temat koronawirusa. Konsultanci krajowi i główny inspektor sanitarny wprowadzają modyfikacje, różnego rodzaju modyfikacje aktualnie obowiązujących procedur, standardów czy zaleceń. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek przesłanki, że należy rozszerzyć grupę ludzi podlegających testowaniu, natychmiast minister zdrowia będzie podejmował takie decyzje.

    Chciałabym jeszcze podkreślić, jeżeli chodzi o pracowników ochrony zdrowia, że wprowadzony jest również rejestr, w ramach którego będziemy monitorować liczbę zakażeń występujących wśród pracowników ochrony zdrowia. Chcę zapewnić, że każda osoba, która spełnia te przesłanki, ma wykonywane testy, jeżeli wymaga kwarantanny, to jest w kwarantannie, jeżeli wymaga izolacji, przebywa w izolatorium. Zabezpieczone są również, to tak obok tego problemu, hotele dla medyków, czyli dla osób, które nie chcą po zakończeniu pracy, np. w oddziale zakaźnym, wracać do swojego środowiska domowego w obawie przed transmisją wirusa do najbliższych. Zabezpieczamy miejsca hotelowe dla wszystkich pracowników, również tych, którzy aktualnie nie są zarażeni i pracują.

    Tak że te działania mają służyć maksymalnej ochronie pracowników, zabezpieczyć ich przed transmisją koronawirusa. (Dzwonek) Doświadczenia krajów Unii Europejskiej czy Chin wskazują, że mimo tych dużych zabezpieczeń jednak te przypadki występują. Będziemy podejmować działania, aby występowały w jak najmniejszym odsetku.

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Katarzyna Lubnauer:

    Pani Minister! Wspólnie z Moniką Wielichowską już 28 stycznia zadawałyśmy pytanie o zagrożenie koronawirusem. Dlatego mogę śmiało powiedzieć, że oskarżam was o to, że dokonaliście wszystkich działań za późno, że nie wprowadziliście nowych procedur związanych z koronawirusem, nie zabroniliście lekarzom równoczesnej pracy w kilku ośrodkach, nie przeprowadzaliście testów. Obecnie na 1 mln mieszkańców w Polsce jest 4 tys. testów, w momencie, w którym w tych krajach, w których jest najwięcej testowanych w Unii Europejskiej, jest to 48 tys., a średnio jest to kilkanaście tysięcy testów. Dopiero od wczoraj lekarze mają swobodny dostęp do testów, od wczoraj, a pandemię mamy w Polsce od początku marca. Oskarżam was o to, że doprowadziliście do sytuacji, w której nie pozwoliliście stosować tych procedur, które dotychczas obowiązują, szpitalom, bo nie miały sprzętu. W lutym, kiedy trzeba było organizować sprzęt, przez agencję rezerw sprzedawaliście maski, które były realnie do stosowania do 2021 r. (Dzwonek) W związku z tym to są wasze zaniechania. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Pani Poseł! Pani oskarżenia w dużej mierze czy zupełnie są bezpodstawne. Dzięki tym działaniom, które obecny rząd podjął, mamy taką, a nie inną sytuację epidemiczną w Polsce. I naprawdę trzeba dużo złej woli, żeby nie zauważyć, że u nas epidemia rozwija się wolniej niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

    (Poseł Paulina Hennig-Kloska: Ale nie wśród medyków.)

    Szanowni Państwo! Te działania, które zostały podjęte przez obecny rząd, spowodowały, że nie mamy takiego dramatu, że nasi pracownicy ochrony zdrowia na szczęście nie stają przed dylematem, kogo podłączyć do respiratora.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Bo Polacy się izolują.)

    Zadbaliśmy o to, żeby była odpowiednia liczba miejsc intensywnej terapii w naszym kraju, zadbaliśmy o to, żeby te miejsca były wyposażone. Dbamy o to, aby pracownicy byli chronieni, aby mieli przygotowane standardy, byli odpowiednio wyszkoleni. Gdybyście państwo zadbali kilka lat temu o to, żeby zwiększyć liczbę szkół kształcących lekarzy i pielęgniarki, dzisiaj mielibyśmy o wiele, wiele mniej problemów w tym zakresie.

    (Poseł Paulina Hennig-Kloska: Nigdy nie byliśmy w rządzie.)

    I chcę państwa zapewnić, że mimo wielu różnych problemów, które się pojawiają w systemie ochrony zdrowia, bo żaden kraj nie był w 100% przygotowany na walkę z epidemią, staramy się te problemy na bieżąco rozwiązywać, wspierać pracowników ochrony zdrowia, przede wszystkim chronić naszych mieszkańców, bo takie jest zadanie ministra zdrowia i obecnego rządu. Z wielką powagą do tego zadania podchodzimy i na bieżąco je realizujemy.

    (Poseł Sławomir Nitras: Żadnych konkretów.)

    (Poseł Paulina Hennig-Kloska: Akurat wśród medyków mamy jeden z najgorszych wyników.)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.