Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druki nr 934 i 1153).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt i przyjemność przedstawić stanowisko mojego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w odniesieniu do sprawozdania komisji w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy, zawartego w druku sejmowym nr 1153.
Na wstępie pragnę podkreślić, zresztą kolejny już raz w ciągu swoich kilkunastu lat pracy w komisji do spraw zmian w kodyfikacjach, że z ogromną ostrożnością i należytym szacunkiem podchodzę do wszelkich zmian w ustawach mających charakter kodeksowy.
Szanowni Państwo! Kodeks pracy jako fundamentalny akt prawny regulujący relacje pomiędzy pracodawcą a pracownikiem powinien być zmieniany wyłącznie w sposób przemyślany i spójny systemowo i poprzedzony rzetelną, szeroką debatą społeczną oraz konsultacjami ze stroną pracowników i pracodawców.
Projekt procedowany obecnie przez Wysoką Izbę budzi wątpliwości co do zarówno trybu jego wprowadzenia, jak i rzetelnej wartości normatywnej, jaką wnosi do polskiego porządku prawnego. W pierwotnym kształcie zawierał on rozwiązania, które spotkały się z powszechną krytyką ze strony nie tylko organizacji reprezentujących pracodawców, lecz również związków zawodowych, w tym NSZZ ˝Solidarność˝.
W toku prac komisji projekt ten został w znacznym stopniu okrojony, można wręcz powiedzieć, że sprowadzony do symbolicznej formy, która nie zawiera już rozwiązań jawnie szkodliwych. Niemniej jednak należy zadać fundamentalne pytanie, czy zmiany o charakterze niemal deklaratywnym, nieposiadające realnej mocy normatywnej, winny być wprowadzane do tak istotnego aktu, jakim jest Kodeks pracy. W naszej ocenie, choć obecny kształt projektu może nie powodować bezpośrednich negatywnych skutków, nie spełnia on standardów, jakich oczekiwalibyśmy od nowelizacji prawa pracy w Polsce. Przedłożenie nie rozwiązuje żadnego realnego problemu, nie stanowi implementacji unijnych przepisów w pełnym zakresie ani nie przynosi wartości dodanej w zakresie ochrony interesów pracowników lub stabilności relacji zatrudnienia.
Z tego względu Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z dużą rezerwą odnosi się do proponowanej nowelizacji. Dopuszczamy możliwość jej przyjęcia - wyłącznie z uwagi na fakt, iż obecny kształt ustawy nie zawiera przepisów jawnie szkodliwych - jednak wyrażamy stanowczą krytykę zarówno kierunku, jak i sposobu procedowania nad tym projektem.
Podkreślam jednocześnie potrzebę kompleksowego podejścia do reformy prawa pracy. Kodeks pracy w obecnym kształcie wymaga gruntownego przeglądu i być może stworzenia od podstaw, w dialogu ze stroną społeczną i z uwzględnieniem społecznych realiów rynku pracy, nowego aktu. Tego rodzaju zmiany nie powinny być dokonywane fragmentarycznie przy użyciu przypadkowych inicjatyw poselskich, lecz powinny stanowić rezultat poważnej rządowej reformy systemowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)