Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 864).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Drodzy Rodacy! Wspólnie z posłem Łukaszem Osmalakiem w imieniu Klubu Parlamentarnego Polska 2050 mam możliwość przedstawić nasze stanowisko w sprawie tej ustawy. Jako partia, która jest autorem ustawy o walce z anonimowym hejtem w Internecie, o tzw. ślepym pozwie, popieramy wszelkie działania w zakresie zmian w proponowanym projekcie dotyczące usprawnienia postępowania cywilnego w sprawach o naruszenie dóbr osobistych w Polsce. Uważamy, że każde działania w tym zakresie mogą pomóc.
Ten konkretny projekt, projekt PSL-u wprowadza trzy nowe uproszczenia procedury sądowej mające na celu szybsze i efektywniejsze rozstrzyganie spraw o zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych popełnione za pośrednictwem Internetu. Procedury te różnią się w zależności od tego, czy sprawca jest znany, czy jest nieznany, a także od tego, czy sprawa dotyczy samego użytkownika, czy też bardziej dostawcy usług.
Szanowni Państwo! Tak naprawdę każdy z nas spotkał się kiedyś z hejtem, każdy z nas może się stać ofiarą hejtu. Dzisiaj dosyć znana jest sytuacja pana Jerzego Owsiaka. Wszyscy wiemy, kim jest Jerzy Owsiak i z czego jest znany, ile podjął pozytywnych inicjatyw dla naszego państwa, ilu ludziom w naszym kraju jego sprzęt uratował życie. Stał się on ofiarą bezwzględnych ataków telefonicznych oraz w sieci. Jego historia to nie tylko opowieść o osobistej walce, ale także przestroga dla nas wszystkich, że każdy, niezależnie od swojego statusu, może stać się ofiarą hejtu.
Prawo, które ma nas bronić, często okazuje się niewystarczające w dobie mediów społecznościowych, w której granice między prywatnością a publicznym wizerunkiem się zacierają. Brakuje edukacji społeczeństwa na temat konsekwencji słów i działań w sieci, a jest to niezwykle istotny element. Musimy dążyć do tego, aby każdy z nas zdawał sobie sprawę, jak jego działania mogą wpływać na życie innych, a także jakie mogą mieć konsekwencje prawne. Konieczne jest wprowadzenie procedur, które pozwolą ofiarom szybko zgłaszać nadużycia i uzyskiwać pomoc. Zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej dla ofiar hejtu i ataków w sieci może pomóc wielu osobom w radzeniu sobie z taką traumą.
Szanowni Państwo! Już jakiś czas temu wprowadziliśmy projekt ustawy dotyczący tzw. ślepego pozwu, czyli mechanizmu, który pozwala na szybkie działania przeciwko osobom, które publikują nienawistne treści, niezależnie od ich tożsamości. Podsumowując, projekt ustawy, który zaproponowało Polskie Stronnictwo Ludowe, jest godny tego, żeby przystąpić do drugiego czytania, żeby podczas prac w komisjach można było popracować nad nim i wspólnie poprawić go na tyle, żeby naprawdę przyniósł efekty dla wszystkich, od lewej do prawej strony. Dlatego na pewno Polska 2050 poprze dalsze procedowanie nad tym projektem. Zachęcam wszystkich parlamentarzystów do tego, żebyśmy wspólnie podjęli tę inicjatywę, żeby miała ona realny wpływ, bo to ma realny wpływ nie tylko na nasze życie, ale także na życie wszystkich Polaków, od lewa do prawa, niezależnie od tego, jakiej są orientacji seksualnej, jaką wyznają wiarę i czym się zajmują w swoim życiu.