Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 803 i 845).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W projektowanej ustawie, o której dzisiaj rozmawiamy, rząd przewiduje rozszerzenie podmiotów, które będą mogły przepisywać leki bezpłatne dla grup uprawnionych. Może to się odbywać m.in. w gabinetach prywatnych. Ministerstwo Zdrowia wyliczyło koszt tej regulacji na kwotę 415 mln zł. Jak poprzednio wspomniałam, za każdym razem, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości czy wprowadzał, czy nowelizował tę ustawę, rozszerzając grupę podmiotów, beneficjentów, którzy mogli korzystać z tego uprawnienia, za każdym razem w budżecie państwa zapewnialiśmy środki na pokrycie skutków tej regulacji. Obecnie państwo w OW napisaliście, że koszt będzie pokrywany w ramach środków budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiemy, jak wygląda budżet i jak mogą zmniejszyć się wpływy do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z tym pytanie, czy (Dzwonek) rzeczywiście jest szansa na to, żeby ten projekt mógł być realizowany.
I jeszcze mam pytanie dotyczące dostępności farmaceutów do Platformy P1. Ponieważ na dzień dzisiejszy w systemie prawnym nie mają oni dostępu do danych pacjenta. Jak państwo wyobrażacie sobie realizację tego projektu, jeżeli farmaceuta nie ma dostępu do danych o zdrowiu pacjenta? (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)