Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 803 i 845).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Zanim przejdę do omawiania i przedstawiania stanowiska klubu Prawa i Sprawiedliwości, chciałabym nawiązać do genezy tego projektu, który dzisiaj jest nowelizowany. Mianowicie w 2016 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z obietnicą wyborczą, już w pierwszych miesiącach przedstawił możliwość wsparcia seniorów w realizacji recept. Wiemy, że wiele leków, które stosują seniorzy, jest bardzo drogich i nie zawsze wystarcza pieniędzy na ich wykup. Często seniorzy trafiali do szpitala ze względu na nieprzyjmowanie leków zalecanych przez lekarzy. Dlatego, wychodząc naprzeciw ich potrzebom, w 2016 r. uchwaliliśmy ten projekt, który wszedł w życie we wrześniu, i w tym czasie przeznaczono na jego realizację ponad 570 mln zł. Z tego projektu skorzystali seniorzy od 70. roku życia. Na liście leków, które mogły być sprzedawane w ten sposób czy które seniorzy mogli otrzymywać bez ponoszenia kosztów, było ponad 1100 preparatów, 68 substancji aktywnych.
W kolejnych latach program ewoluował. Zostały dołączone kolejne grupy, które mogły bezpłatnie uzyskiwać leki. Były to np. kobiety ciężarne czy też dzieci do 18. roku życia. W 2023 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości rozszerzył możliwość nabywania bezpłatnych leków również o seniorów od 65. roku życia. W okresie realizacji tego programu łącznie skorzystało z niego ponad 2 mln seniorów, ok. 3 mln dzieci, również kobiety w ciąży. To bardzo dobry program, który wyszedł naprzeciw oczekiwaniom naszego społeczeństwa. W tej chwili obecna koalicja przedstawia projekt rozszerzenia możliwości preskrypcji tych leków o lekarzy, którzy nie funkcjonują w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia. Również proponuje, aby farmaceuci zatrudnieni w aptekach mogli wystawiać recepty także na szczepionki. Ten projekt zawiera również zapisy dotyczące przekazywania środków z Funduszu Medycznego do Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach realizacji zadania pod nazwą RDTL.
Jeżeli chodzi o kwestię rozszerzenia grupy osób uprawnionych do wystawiania tych recept, również rozszerzono czy też dano możliwość wystawiania tych recept w gabinetach prywatnych. Jeśli chodzi o całokształt funkcjonowania tego projektu, jego głównym założeniem było wsparcie tych najuboższych, którzy nie mają możliwości korzystania z gabinetów prywatnych, czyli wsparcie tych osób. W związku z tym, aby koordynować cały ten proces leczenia, farmakoterapii pacjentów, ustalono za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości, że te leki będą ordynować lekarze, którzy mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tej chwili państwo proponujecie rozszerzenie tego na gabinety prywatne, jak gdyby zwiększając atrakcyjność tych gabinetów. Można też podejrzewać, że państwo chcecie przekierować te kolejki, które stworzyliście w systemie publicznym, do gabinetów prywatnych. Jeżeli taka będzie intencja, to myślę, że na pewno nie pomoże to najuboższym, którzy tej pomocy potrzebują, dlatego że nie stać ich będzie po prostu na wizytę w gabinecie prywatnym. Proponujecie również, aby farmaceuci mogli przepisywać szczepionki, jeśli chodzi o szczepienia, które w tej aptece mogą być wykonane. Oczywiście to jest rozszerzenie i wydaje się, że bardzo zasadne. Natomiast gdy się czyta wprost zapisy tej ustawy, nie do końca jest jasno sprecyzowane, czy farmaceuta może przepisywać tylko i wyłącznie te preparaty immunologiczne, czy może też inne leki. Myślę, że w trakcie dalszych prac należałoby to dokładnie przeanalizować i być może jeszcze doprecyzować.
Szanowni Państwo! Ze względu na to (Dzwonek), że jest to mimo wszystko wyjście naprzeciw, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość rekomenduje dalsze prace nad tym projektem. Na pewno kilka kwestii, o których tutaj mówiłam, wymaga jeszcze doprecyzowania. Tak że będziemy rekomendować dalsze prace w komisjach. (Oklaski)