Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (druki nr 813 i 863).
Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Trochę mnie dziwi, dlaczego teraz te plany mają być obligatoryjne, skoro były fakultatywne i to wychodziło całkiem nieźle. Wyobrażam sobie, że panowie i panie z PiS-u pojechali, zaczęli negocjować kamienie milowe i tak im wyszło - bo tak im wychodziły negocjacje. Nigdy nie potrafili mieć swojego zdania ani przeforsować nic lepszego dla Polski. Mieliśmy ostatnio przykład paliw ekologicznych: trzeba było zmieniać, renegocjować ten kamień milowy, bo tak to wynegocjowaliście.
Ale odniosę się do kwestii pieniędzy. W tej ustawie rząd przeznaczył całkiem niezłą kwotę do 2027 r.: 2,5 mld na miasta duże, ponad 2 mld na miasta średniej wielkości i 1 mld na ścianę wschodnią. Już nieraz apelowałem z tego miejsca i apeluję jeszcze raz... Ściana wschodnia już nie jest tak biedna. Biedna jest ściana zachodnia. Chciałbym, żeby rząd wreszcie przyjął jakiś program dla ściany zachodniej, dlatego że wiele powiatów (Dzwonek) województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i pewnie też dolnośląskiego ma mniej pieniędzy niż powiaty ściany wschodniej.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Poseł Artur Jarosław Łącki:
Nie mówię, żeby zabierać ścianie wschodniej. Mówię, żeby dać coś wreszcie ścianie zachodniej. Wzywam do tego rząd i wszystkich posłów z zachodniej Polski. Dziękuję.