Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (druki nr 804 i 820).
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Proponowane zmiany w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich umożliwią stosowanie dopłat do stawek ubezpieczenia dodatkowych upraw: słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich. Przewiduje się, że zwiększy to powierzchnię ubezpieczonych upraw rolnych o ok. 100 tys. ha. Dodatkowo wyodrębniono grykę i soję w celu doprecyzowania, że są to uprawy, przy których korzysta się z dopłat do ich ubezpieczenia. Gryka należy do grupy roślin zbożowych, a soja do roślin z rodziny bobowatych.
W 2024 r. dopłaty wynoszą 65% składki ubezpieczenia do 1 ha upraw rolnych i 65% składki do jednej sztuki zwierzęcia gospodarskiego. W 2023 r. procentowy udział ubezpieczonych upraw rolnych z dopłatą z budżetu państwa wyniósł niewiele ponad 3600 tys. ha, co stanowi tylko 27% powierzchni użytków rolnych w Polsce objętych płatnościami. W 2024 r. zakłady ubezpieczeń otrzymały limit na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich po zawarciu aneksów do umów na kwotę 770 tys. zł. W pierwszym półroczu 2024 r. liczba zawartych umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosła 142 500 sztuk. Zostało ubezpieczonych ponad 10 mln zwierząt gospodarskich i 2,2 mln ha upraw rolnych. Natomiast procentowy udział ubezpieczonych upraw rolnych z dopłatą z budżetu państwa w powierzchni upraw ogółem wynosi ponad 16%. Na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w budżecie na 2025 r. jest zabezpieczonych 920 mln zł, co zabezpiecza projektowane potrzeby ubezpieczeniowe rolników. Projektowane zmiany są korzystne dla rolników i firm ubezpieczeniowych.
Pani Marszałek! W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej zgłaszam dwie poprawki. Pierwsza poprawka dotyczy rozszerzenia katalogu upraw, a druga poprawka dotyczy zmiany definicji przymrozków wiosennych - przesunięcia terminu z 15 kwietnia na 1 kwietnia. Klub Koalicji Obywatelskiej zagłosuje za proponowanymi zmianami. (Oklaski)