Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (druk nr 699).
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W uzasadnieniu do przedłożonego projektu ustawy możemy przeczytać, że prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego zostały wstrzymane. Ta nieprawdziwa informacja stała się przesłanką do wystąpienia z omawianą inicjatywą ustawodawczą. Jak wiemy, fakty są zgoła inne. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać do 2032 r., a jego budowa rozpocznie się w 2026 r. Gotowa jest m.in. dokumentacja projektowa. Fakty są takie, że w 2024 r. realizacja CPK wyraźnie przyspieszyła, a samą inwestycję urealniono do faktycznych potrzeb. Moje pytanie do projektodawców: Skoro rząd Prawa i Sprawiedliwości tak świetnie realizował projekt CPK, to jakie prawomocne decyzje administracyjne związane z jego budową zostały w tym okresie uzyskane? Czy pozyskano decyzję lokalizacyjną, a może pozwolenie na budowę? Nieprawomocną.
Jutro będziemy w krakowskich Balicach przyjmować 10-milionowego pasażera w tym roku. To wyraźnie pokazuje, że Polki i Polacy chcą latać nie tylko z CPK, ale również z portów regionalnych. (Gwar na sali, dzwonek)
(Poseł Piotr Kaleta: Latają.)
Warto o tym pamiętać, realizując projekt CPK. Dziękuję. (Oklaski)