Oświadczenia.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Są miejsca, do których chętnie wracamy, ale są takie miejsca, do których wracamy, ponieważ nie wyobrażamy sobie, żeby nas w nich nie było, bo z tymi miejscami jesteśmy wyjątkowo związani. Są one dla nas bardzo ważne. Tak jest z sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. To tutaj, w Zabawie otrzymujemy lekcję pokory i miłości od cichych bohaterów. To właśnie w tym sanktuarium powstało piękne, wielkie i potrzebne dzieło pamięci o ofiarach wypadków drogowych pod przewodnictwem ks. prał. Zbigniewa Szostaka, stworzone wraz z rodzinami ofiar wypadków drogowych. Rodzinami poranionymi i ciężko doświadczonymi, które tworzą wspólnotę podnoszącą się tutaj z bólu, cierpienia i mimo tego ciężaru krzyża niepoddającą się, a otrzymaną siłą dzielącą się z innymi poszkodowanymi i pomagającą im. My jako parlamentarzyści mamy obowiązek wspierania takich dobrych i ważnych dzieł. (Dzwonek)
Dobrze, że realizowany jest pilotażowy program, a w ramach programu ks. Zbigniew utworzył poradnię zdrowia psychicznego, z której skorzystało ok. 150 osób, w tym dzieci. Chciałbym podziękować ks. Zbigniewowi, fundacji Przejście i rodzinom.
W dniu, w którym skupiamy uwagę na ofiarach wypadków drogowych, musi być refleksja wszystkich, którzy wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach, nad tym, jak ważna jest poprawa infrastruktury, ale też ciągłe uświadamianie użytkowników ruchu drogowego, taka ciągła nauka, szczególnie ludzi młodych, których często gubią brawura i brak doświadczenia. Co roku, gdy jestem u bł. Karoliny na obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, widzę, jak potrzebna jest ta wyjątkowa modlitwa i spotkanie tu, w Zabawie. Jeszcze raz dziękuję za wspólne spotkanie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)