Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025 (druki nr 693 i 769).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Debatujemy dzisiaj o projekcie ustawy okołobudżetowej i tutaj już jeden z posłów zauważył, że ta dyskusja powinna być połączona z dyskusją nad projektem budżetu, który przedstawił obecny rząd, rząd koalicji 13 grudnia. Ten budżet ma niespotykaną do tej pory dziurę budżetową. Deficyt budżetowy, szanowni państwo, na 2025 r. wynosi ponad 300 mld zł. To jest 1/3 budżetu. To niespotykana do tej pory sytuacja w historii finansów publicznych naszego kraju. Ale skoro państwo przewidujecie takie zwiększenie deficytu, to mam nadzieję, że część środków będzie przekazana na ochronę zdrowia. Widzimy, jak bardzo rozwierają się te nożyce: z jednej strony - rosnące potrzeby w zakresie finansowania świadczeń, z drugiej strony - ograniczenie wpływów, zmniejszenie składki. Dowiadujemy się też, że będzie zmniejszona składka pobierana od przedsiębiorców.
W związku z tym mam konkretne pytanie: Ile środków jest przeznaczonych na dofinansowanie w 2025 r. świadczeń z budżetu państwa, dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia, tak żeby pacjenci nie musieli czekać na udzielanie świadczeń, szczególnie tych ratujących życie? A drugie moje pytanie dotyczy inwestycji. Już kilka tygodni temu czy miesiąc temu zadałam ministrowi infrastruktury pytanie dotyczące budowy sądeczanki. Z wypowiedzi przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury wynika (Dzwonek), że decyzja środowiskowa zostanie wydana do końca roku. W takim razie mam konkretne pytanie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zabezpieczył na budowę sądeczanki ponad 3,5, mld zł. Mam konkretne pytanie. Inwestycja została przygotowana. Ile w budżecie na 2025 r. zagwarantowano środków na budowę sądeczanki? Proszę o odpowiedź na piśmie. (Oklaski)