Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (druk nr 802).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Wielokrotnie z tej trybuny padał zarzut, że nie trafiają środki z budżetu państwa jako pomoc dla powodzian. Mówił pan z tej trybuny sejmowej przed chwilą, prezentując założenia rządowego projektu nowelizacji ustawy pomocowej, że trafiło ponad 2100 mln zł już w tej chwili, a wszystkie pozostałe środki mają zabezpieczenie zarówno w ustawie budżetowej na ten rok, jak i przyszły rok. Ważne jest to, że również w dniu dzisiejszym nowelizujemy przepisy, które kierują pomoc do organizacji pozarządowych, zarówno tych, które mają status organizacji pożytku publicznego, jak i tych, którzy nie mają takiego statusu, ale także do podmiotów ekonomii społecznej prowadzących m.in. centra integracji społecznej obejmujące swoim działaniem osoby z zagrożenia społecznego, te, które dostają również dodatkowe dni wolne na kwestie związane z uporządkowaniem sytuacji (Dzwonek) popowodziowych i za ten okres będą miały również stosowne świadczenie.
Był też zarzut, że nie pomagamy osobom, które budują mieszkanie i za ciągnęły kredyt. Poprzednie rozwiązanie przewidywało, że przez 12 miesięcy państwo na siebie bierze obowiązek spłacania kredytu hipotecznego.
Chciałbym zapytać, ile osób złożyło wnioski, jeżeli chodzi o tę formę pomocy. Dziękuję. (Oklaski)