Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (druki nr 753 i 770).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowni Państwo Ministrowie! Dotychczasowa ustawa z 2021 r. przewiduje, podobnie jak zmiany, rozwiązanie stosunku pracy w służbie zagranicznej w momencie ukończenia 65. roku życia. Ta ustawa z 2021 r. przewidywała możliwość kontynuacji zatrudnienia w służbie zagranicznej wtedy, kiedy nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem ukończenia 65 lat złożyło się stosowny wniosek do ministra właściwego do spraw zagranicznych, a minister podejmował ostateczną decyzję. Różnica w tym rozwiązaniu polega na tym, że obecnie takie osoby najwcześniej na 12 miesięcy, a najpóźniej na 6 miesięcy przed ukończeniem 65. roku życia będą mogły składać, ale nie ministrowi, tylko dyrektorowi generalnemu służby zagranicznej, oświadczenie o woli kontynuowania zatrudnienia ze stosownymi zaświadczeniami lekarskimi stwierdzającymi brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku. Przewiduje się też odwołanie do sądu pracy w przypadku odmówienia zgody na dalsze zatrudnienie. To jest ten nowy standard.
Natomiast chciałbym zapytać pana ministra o to, ile w latach 2021-2023 wpłynęło do ministra spraw zagranicznych wniosków dotyczących kontynuacji zatrudnienia po ukończeniu 65. roku życia i ile było odmów zgody na kontynuację pracy w służbie zagranicznej po ukończeniu 65. roku życia. Rozumiem, że to są takie dość szczegółowe informacje, w związku z powyższym, jeśli teraz nie ma tych informacji, to uprzejmie proszę o odpowiedź na piśmie. Dziękuję.