Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (druki nr 664 i 749).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Procedowana ustawa niweluje lukę prawną, jaka powstała w 2022 r. po wprowadzeniu przez rząd PiS ustawy o obronie Ojczyzny, która de facto obronę cywilną zlikwidowała. W tej ustawie podniesiona zostanie ranga nadzoru nad obroną cywilną i zostanie powierzona ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Na nowe zadania zostanie zabezpieczone finansowanie w wysokości 0,3% PKB. Ustawa ma siedem filarów w takich obszarach jak system ostrzegania i alarmowania, procedury ewakuacyjne czy założenia do budowy czy odtwarzania schronów.
Moje pierwsze pytanie: Kiedy powstaną wytyczne techniczne dotyczące schronów dla osób indywidualnych? Ponieważ wiele osób w trosce o swoje bezpieczeństwo chce takie schrony budować. Mnie cieszy włączenie (Dzwonek) do budowy zasobów i struktury samorządów wszystkich szczebli. To bardzo potrzebna ustawa.
Moje drugie pytanie: Czy w czasie kryzysu zewnętrznego, kiedy wojsko i straż pożarna będą zajęte, wiadomo, frontem, obrona cywilna będzie gotowa do akcji ratunkowej? (Oklaski)