Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (druki nr 664 i 749).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Ministrze! Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej jest rozwiązaniem systemowym, komplementarnym, z dużym kapitałem społecznym. Ten kapitał społeczny został zbudowany wokół tego rozwiązania na etapie prac również w rządzie, ale także w parlamencie. Chciałem podziękować przewodniczącemu podkomisji, pani przewodniczącej, że tam właśnie w sposób merytoryczny prowadziliśmy prace z udziałem korporacji samorządowych i organizacji pozarządowych. To jak mówię, ważny argument, jeśli chodzi o funkcjonowanie w przyszłości tejże ustawy.
Dla mnie pewnym niedosytem jest sprawa finansowania wszystkich zadań związanych z ochroną ludności i obroną cywilną. Mówimy o tym, że jest to 0,3% PKB, ale w innych rozwiązaniach systemowych jednak pokazywaliśmy na najbliższe 10 lat (Dzwonek) w ustawie, ile to będzie środków finansowych. Tak, to prawda, że mówimy, że zadania zlecone gminom mogą być nawet w 100% sfinansowane, ale mówimy też o funduszu, o możliwości przekazywania przez spółki Skarbu Państwa z też 0,3% netto. Niemniej jednak to wszystko są deklaracje. Za mało jest faktów, panie ministrze. Czy może pan potwierdzić, że te środki finansowe pojawią się w 2025 r. i w kolejnych latach w wysokości wystarczającej do realizacji tych zadań? Dziękuję.