Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 611).
Szanowna Pani Marszałek! Szanowna Pani Minister, Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Stoję przed państwem, by w imieniu klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga wygłosić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, zawartego w druku sejmowym nr 611.
Procedujemy dzisiaj w pierwszym czytaniu nad ustawą, której źródła powstania należy doszukiwać się w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny nie jest nową propozycją, gdyż w lipcu br. Sejm nie uchwalił projektu Lewicy przedłożonego pod głosowanie w takim samym brzmieniu, nad jakim dzisiaj procedujemy. Zgodnie z zapowiedzią projekt został złożony do laski marszałkowskiej po raz drugi.
Pragnę nadmienić, że w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży leżą jeszcze trzy inne projekty, w tym jeden projekt Trzeciej Drogi, tj. ustawa o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Projekt Trzeciej Drogi, który przywołałam, ma szansę przywrócić stan prawny sprzed wspomnianego przeze mnie na początku wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt ten może przywrócić szeroko akceptowany przez różne strony społeczne kompromis, może nie idealny, ale taki, który ostudzi emocje i spłyci podziały między ludźmi. Projekt ten ma również szansę na uzyskanie większości parlamentarnej, a być może nawet i podpisu pana prezydenta. Ale to wszystko przed nami.
Natomiast odnosząc się do ustawy o zmianie Kodeksu karnego, nad którą dzisiaj procedujemy - ma ona na celu, po pierwsze, uchylić § 1 i 2 art. 152 Kodeksu karnego. Zgodnie z § 1 za przerwanie ciąży za zgodą kobiety, poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, grozi kara więzienia do lat 3. Drugi uchylany paragraf zakłada taką samą karę za pomoc ciężarnej w usunięciu ciąży lub jej do tego nakłanianie. Kolejna zmiana dotyczy tego, że za przeprowadzenie aborcji, gdy ciąża trwa więcej niż 12 tygodni, czyli prawie 3 miesiące, groziłaby kara ograniczenia wolności lub więzienia do lat 5. Od tej zmiany byłby wyjątek: przestępstwa nie popełniałby lekarz, pielęgniarka, położna, jeśli przerwanie ciąży byłoby następstwem procedury medycznej prowadzonej w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia kobiety ciężarnej lub gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Kolejna zmiana: ustawa proponuje również zmianę w art. 154 Kodeksu karnego, dotyczącym wysokości kar dla osób przeprowadzających aborcję, gdy jej następstwem jest śmierć kobiety ciężarnej. Groziłoby za to od 2 do 15 lat więzienia w przypadku, gdy od początku ciąży minęło więcej niż 12 tygodni oraz gdy aborcja została wymuszona. Zgodnie z przeprowadzonymi zmianami nie popełnia przestępstwa lekarz, pielęgniarka, położna, jeśli uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia dziecka poczętego są następstwem stosowania procedury medycznej potrzebnej do uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej albo dziecka poczętego. Proponowane przepisy miałyby wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy.
Wysoka Izbo! Od ok. 30 lat toczy się debata na temat zapewnienia właściwych warunków społecznych i zdrowotnych dla życia kobiet, dzieci i rodzin. Kiedy pyta się kobiety o najważniejsze dla nich sprawy do załatwienia, wymieniają m.in. uregulowanie kwestii przemocy wobec kobiet i dzieci, mówią o niewystarczającej liczbie żłobków i przedszkoli, wspominają o wsparciu medycznym niewystarczającym dla kobiet w ciąży i planujących dziecko, mówią o konieczności poprawy opieki medycznej po narodzeniu dziecka dla dziecka i kobiety, mówią również o konieczności posiadania swojego konta i mieszkania. Sprawy aborcji schodzą na dalszy plan. O tych wymienionych potrzebach kobiet mówimy również jako koalicja w umowie koalicyjnej, m.in. w punktach 4, 5, 6, 7, 20 i 21 tej umowy. Bezpieczeństwo, spokój społeczny, praca, rozwój gospodarczy i zapewnienie warunków do życia i rozwoju dla obywateli, rodzin, osób w trudnej sytuacji, samotnych matek i ojców - to powinny być dla wszystkich działania priorytetowe.
Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzecia Droga w odniesieniu do ustawy zawartej w druku sejmowym nr 611 nie zarządzi dyscypliny głosowania. Posłowie zgodnie ze swoim przekonaniem, wolną wolą, rozumem podejmą suwerenne, samodzielne decyzje.
Wysoka Izbo! Nie ma lepszych i gorszych wartości w życiu. To od nas zależy, czym będziemy się w życiu kierować, czy będziemy myśleć tak, jak myślał Albert Einstein, który mówił, że są dwie drogi w życiu: jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem, a druga - tak jakby wszystko było cudem. Albo tak jak mówił Jim Rohn. Mówił tak: zyskujesz tyle czasu, ile potrafisz przekształcić w wartość. A pamiętajmy, że życie każdego człowieka ma prawo ochrony (Dzwonek), również zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w art. 38. Bardzo dziękuję. (Oklaski)