Oświadczenia.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiaj, 18 października 2024 r., w przeddzień 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki do kaplicy sejmowej zostały wprowadzone relikwie ks. Jerzego przez jego rodzinę i pozostaną tu na zawsze. Została odprawiona msza św. za ojczyznę, której głównym celebransem był ks. abp kard. Kazimierz Nycz, a następnie została podjęta przez Sejm przez aklamację uchwała upamiętniająca życie i służbę dla Polski ks. Jerzego Popiełuszki. W holu głównym jest wystawa pn. ˝Polska jutra˝ przedstawiająca dekalog społeczny ks. Jerzego i jego posłannictwo. Natomiast 7 listopada o godz. 17 odbędzie się spotkanie z udziałem świadków życia i posługi ks. Jerzego Popiełuszki.
Pragnę podziękować w tym miejscu krajowemu duszpasterzowi parlamentarzystów ks. dr. Andrzejowi Sikorskiemu za zaangażowanie, aby to wszystko mogło się stać i aby ks. Jerzy został tak pięknie uczczony w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Niech pamięć jego nauki, szanowni państwo, trwa w nas. Uczył nas, jak głosić ewangelię miłości, Boga, ojczyzny i drugiego człowieka, uczył nas, jak stawać w obronie godności człowieka we wszystkich jego wymiarach, uczył nas, jak zwyciężać zło dobrem.
Zatem, szanowni państwo, pozwólcie, że to wystąpienie zakończę modlitwą ks. Jerzego Popiełuszki za ojczyznę: Wszechmogący Boże, Ojców naszych Panie! Pochylamy pokornie nasze głowy (Dzwonek), by prosić o siłę wytrwania i mądrość w tworzeniu jedności, by prosić o Twoje błogosławieństwo. Wszystkich polecamy Twojej szczególnej opiece, Twojej mocy uzdrawiającej ludzkie serca. Chcemy wszystkim naszym winowajcom przebaczyć, jak Ty przebaczasz nam nasze winy. I zbaw ode złego nas wszystkich. Ukaż nam drogę wyjścia z tak trudnej dziś sytuacji naszej Ojczyzny. Wysłuchaj, Panie, prośby ludu Twego. (Oklaski)