Oświadczenia.
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Oświadczenie na okoliczność jubileuszu 130-lecia Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach.
Historia powstania szkoły ma bardzo ścisły związek z rzemiosłem, które w Sułkowicach rozwinęło się w XIX w. i jest kontynuowane aż do dziś. Rzemiosłem tym było kowalstwo. W 1894 r. wieś liczyła 4 tys. mieszkańców, dziś to 6,5-tysięczne miasto. Kiedyś co czwarty jego mieszkaniec pracował w kuźni.
Pierwsza szkoła kowalska rozpoczęła swoją działalność 16 października 1894 r. Jej zadaniem było przybliżenie miejscowym kowalom najnowszych technologii obróbki metali oraz szkolenie młodzieży w tym rzemiośle. Pierwotnie miała służyć jedynie miejscowej i okolicznej ludności parającej się głównie produkcją narzędzi, ale również elementów zdobniczych oraz białej broni, jednak wysoki poziom nauczania szybko przyciągnął uczniów z odległych stron. Poszerzono wtedy zakres kształcenia o ślusarstwo. I tym to zawodom pozostała sułkowicka szkoła wierna po dzisiejszy dzień.
Wychodząc naprzeciw rozwijającej się w różnych dziedzinach życia mechanizacji, szkoła w latach 50. zaczęła kształcić również mechanizatorów rolnictwa, a następnie mechaników pojazdów samochodowych. W 1973 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły. Dziś szkoła ta nosi nazwę Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Jest to szkoła środowiskowa, której nadrzędnym celem jest organizowanie warunków kształcenia i służenie pomocą miejscowej i okolicznej młodzieży w zdobywaniu oczekiwanego poziomu wykształcenia ogólnego i zawodowego oraz umożliwienie dorosłym uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji zawodowych. Dowodzą tego 130-letnia tradycja kształcenia w zawodach związanych z kowalstwem i ślusarstwem, jak i dynamiczny rozwój w ostatnich latach działalności polegających na wprowadzeniu poszukiwanych przez młodzież nowych kierunków i form kształcenia.
Z okazji jubileuszu życzę pedagogom i wszystkim pracownikom szkoły satysfakcji z pracy i dalszej jej rozwoju. Dziękuję bardzo. (Oklaski)