Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Wjazdu/Wyjazdu (druki nr 722 i 732).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Ministrze! Projektowana ustawa o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Wjazdu/Wyjazdu ma służyć stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 30 listopada 2017 r. ustanawiającego System Wjazdu/Wyjazdu, EES, w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do takich obywateli oraz określające warunki dostępu do EES na potrzeby ochrony porządku publicznego i zmieniające konwencję wykonawczą do układu z Schengen.
Wskazane rozporządzenie ustanawia system rejestrujący elektronicznie czas i miejsce wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich dopuszczonych do pobytu krótkoterminowego na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obliczający okres ich dozwolonego pobytu. Ma on zastąpić dotychczasowy system stemplowania paszportów obywateli państw trzecich, który stosują wszystkie państwa członkowskie.
W systemie mają być rejestrowane również dane wydawane obywatelom państw trzecich na okres pobytu krótkoterminowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Głównym celem ustanawianego przez rozporządzenie systemu ma być skuteczniejsze zarządzanie granicami zewnętrznymi oraz umożliwienie przestrzegania przez obywateli państw trzecich przepisów dotyczących dozwolonego okresu pobytu na terytorium państw członkowskich. Dane dotyczące przetwarzania w systemie EES będą wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustalonych m.in. dla potrzeb sądów, prokuratury, Straży Granicznej, wojewodów, szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Rozwiązania zawarte w tym rządowym projekcie są spójne z tym, o czym Lewica mówi już od dłuższego czasu, jeśli chodzi o politykę konkretów w sprawie migracji. Tę politykę formułujemy, opieramy na trzech filarach: po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie weryfikacja, po trzecie integracja. Ta ustawa właśnie wpisuje się w dwa pierwsze filary, czyli bezpieczeństwo i weryfikację. Bezpieczeństwo, dlatego że Polska nie jest sama w stanie zabezpieczyć tych wszystkich spraw przepływu. W związku z powyższym włączymy w ten wysiłek... Tym razem to właśnie wdrożenie tego rozporządzenia unijnego. Bezpieczeństwo, czyli weryfikacja, a w tej ustawie mamy mechanizmy, które dają gwarancję weryfikacji osób przekraczających granice, ale także ta weryfikacja będzie dostępna dla tych podmiotów, o których mówiłem, i może prowadzić w ten sposób do skutecznej realizacji polityki w zakresie bezpieczeństwa.
Klub Lewicy popiera ten projekt ustawy i będzie głosował za jego przyjęciem. Dziękuję. (Oklaski)