Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2023 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 422 i 469).
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo! W województwie małopolskim, jak wskazuje omawiany tutaj dzisiaj dokument, jednym z najistotniejszych problemów jest znaczna liczba wypadków z udziałem rowerzystów. To jest największa w skali kraju liczba - 20,7%. Jakie są powody tego stanu rzeczy? Trzeba zadać te pytania. Sądzę, że z jednej strony to jest ilość rowerzystów w województwie, w którym turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki, w województwie bardzo licznie odwiedzanym przez turystów. To jest zrozumiałe. Ale jest także druga strona tego problemu. Otóż w minionych latach marszałek województwa małopolskiego, podległe mu instytucje oraz gminy i powiaty znacznym nakładem środków publicznych wybudowali dziesiątki kilometrów dróg rowerowych i pieszo-rowerowych. No i cóż się dzieje? Niestety rowerzyści z tych dróg nie korzystają i na porządku dziennym kierowcy doświadczają takiej oto sytuacji, że nawet jest ścieżka rowerowa (Dzwonek), ale rowerzyści po niej nie jadą, tylko jadą drogą dla samochodów, powodując korki, powodując, że tak powiem, problemy i stresy.
Mam w związku z tym pytanie: Kiedy nareszcie policja zacznie egzekwować przepisy Prawa o ruchu drogowym wobec rowerzystów? Bo przecież jest przepis, który mówi, że jeżeli jest ścieżka rowerowa, rowerzysta ma obowiązek nią jechać.
Druga kwestia. Przejście dla pieszych, rowerzyści wjeżdżają, zamiast zsiąść z roweru i przeprowadzić rower przez przejście. Dziękuję. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)