Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2023 r. wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 621 i 696).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiaj omawiamy sprawozdanie z działalności rzecznika praw obywatelskich - ponad 500 stron. Wynika z niego, że ponad 70 tys. wniosków wpłynęło z prośbą o interwencję. Państwo się oburzacie, że to świadczy o jakichś działaniach, o łamaniu praworządności w ubiegłym roku. To ja państwu powiem, że to Prawo i Sprawiedliwość odbudowało zaufanie do instytucji państwa. Prawo i Sprawiedliwość budowało społeczeństwo obywatelskie świadome swoich praw. I dzięki temu właśnie m.in. ci ludzie nie boją się pisać wniosków. Podejrzewam, że w tym roku tych wniosków będzie mniej, ponieważ opresyjna działalność obecnego rządu spowoduje, że ludzie przestaną pisać, domagać się swoich praw. Już w tej chwili zewsząd słychać sygnały: nie będziemy się odzywać, bo boimy się, że na drugi dzień rano może zastukać do nas jakaś służba.
Panie rzeczniku, chciałabym zadać panu pytanie. (Dzwonek) Jaka była pana reakcja, kiedy w grudniu ub.r. obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zostali pozbawieni prawa do rzetelnej informacji, kiedy obecny rząd unieruchomił TVP?
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko:
Jaka była pana reakcja, kiedy lżono rzeczniczkę Straży Granicznej? Jaka jest pana reakcja, kiedy w więzieniu przetrzymywane są urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości?
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Bardzo dziękuję, pani poseł.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko:
Czy pan zainteresował się ich losem?
(Wicemarszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie, oklaski)