Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (druki nr 655 i 658).
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, druk sejmowy nr 655, sprawozdanie z druku nr 658. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała sprawę na dwóch posiedzeniach w dniach 13 i 24 września br. W czasie obrad komisji przeprowadzono pierwsze czytanie projektu. Odbyła się dyskusja nad oceną skutków regulacji. Przedyskutowaliśmy oraz przyjęliśmy zgłoszone poprawki.
Fundamentem tej noweli ustawy o kołach gospodyń wiejskich jest zrównanie praw kół działających w naszym kraju, likwidacja nierówności i niesprawiedliwości społecznej w dostępie do funduszy dedykowanych tym kołom przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W uwzględnionych poprawkach komisja zaakceptowała i przegłosowała zwiększenie limitów finansowych dla kół do 177 mln zł rocznie w latach 2026-2033. Dodatkowo na mocy wniesionych i przegłosowanych poprawek minister rolnictwa i rozwoju wsi będzie mógł powoływać 16 regionalnych koordynatorów kół gospodyń wiejskich, którzy będą umocowani przy ośrodkach doradztwa rolniczego. W związku ze zniesieniem funkcji pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych minister właściwy do spraw rolnictwa przejmuje również część jego kompetencji. Ze względu na fakt, że finanse będą przydzielane kołom gospodyń wiejskich jeszcze w drugiej połowie roku, nowela skraca vacatio legis, aby nie powstał konflikt, jeśli chodzi o termin przyznawania tych dotacji, skraca vacatio legis z 2 tygodni do dnia następującego po ogłoszeniu ustawy.
Szanowni Państwo! Jako klub Koalicji Obywatelskiej wyrażamy nadzieję, że zmiany pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie kół oraz pomogą społecznościom lokalnym i aktywnym kobietom w realizacji misji, jakie są przynależne tym organizacjom. Komisja głosowała także przeciw dwóm poprawkom zgłoszonym przez opozycję. Dotyczyły one zniesienia mechanizmu korygującego. Oczywiście cały katalog poprawek nie rozwiązuje w całości problemów, jakie zgłaszały zarówno środowiska społeczne, jak i same koła gospodyń wiejskich. Mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach wypracujemy jeszcze zmiany w formie rozporządzeń czy kolejnych zapisów i doprecyzujemy te zapisy.
Biorąc pod uwagę przytoczone argumenty oraz pozytywną opinię Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska będzie głosował za nowelą ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Dziękuję bardzo. (Oklaski)