Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy (druki nr 673 i 681).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy przebiegają ponad podziałami politycznymi. Dobrze o nas świadczy to, że konsekwentnie wdrażamy rozwiązania, które będą przyczyniać się do zwiększenia liczby żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy.
Ustawa o obronie Ojczyzny z 2022 r., również przyjęta ponad podziałami politycznymi, nakładała na pracodawców określone obowiązki. Po pierwsze, chroniła zatrudnionych żołnierzy, czyli brak było podstaw do ich zwolnienia. Po drugie, nakazywała udzielanie im urlopów. Teraz wychodzimy do przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy z propozycją, aby byli partnerami polskiego państwa w zakresie zwiększania bezpieczeństwa, poprzez rozwiązania podatkowe. Ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych, czyli - krótko mówiąc - możliwość odpisania kwot od podstawy opodatkowania za każdego zatrudnionego żołnierza OT i aktywnej rezerwy, to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim mówimy o takiej sytuacji, w której ci żołnierze są, po pierwsze, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a po drugie, to zatrudnienie jest przynajmniej w wysokości płacy minimalnej. To też jest ważny element promowania tego zatrudnienia, które w konsekwencji daje też uprawnienia do świadczeń emerytalno-rentowych.
Po drugie, jeśli chodzi o rozwiązania przewidziane w ustawie, czyli to świadczenie dla początkujących, ono teraz będzie wypłacane bezpośrednio żołnierzowi przez dowódcę. Poprzednio była to refundacja ze strony pracodawcy i wymagało to określonej biurokracji. Teraz mamy to uproszczenie zasadne.
Trzecia kwestia dotyczy uruchomienia klauzuli społecznej w zamówieniach publicznych. Mam pytanie do pana ministra. Jest mowa o tym, że również ministrowi podległe... minister obrony narodowej w drodze zarządzenia wyznacza jednostki organizacyjnie sobie podległe i przez niego nadzorowane przy udzielaniu zamówień publicznych. To kryterium dotyczące zatrudnienia żołnierzy ma wagę nie mniej niż 10%. Ile dzisiaj jest takich jednostek organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej, które będą mogły stosować tę klauzulę społeczną?
Czy to rozwiązanie dotyczące klauzuli społecznej wynikające z zatrudnienia żołnierzy OT i żołnierzy aktywnej rezerwy będzie łączone z innymi klauzulami społecznymi, np. dotyczącymi zatrudniania osób z niepełnosprawnością, osób długotrwale bezrobotnych, tych, którzy byli w zakładach karnych, czyli generalnie z klauzulami społecznymi? Dlaczego o tym mówię i to podkreślam? Bo kiedy badałem funkcjonowanie tej klauzuli społecznej poprzez interpelacje i zapytania do wszystkich ministrów, to okazało się, że niechętnie uruchamiano tę klauzulę społeczną, czyli mamy przepisy, ale one w życiu jakby nie funkcjonowały, bo tłumaczono, że to za duża procedura, a to dumping taki w funkcjonowaniu gospodarki itd. Chciałbym zapytać pana ministra, jak my jesteśmy do tego przygotowani w pierwszej kolejności jako ci, którzy będą te zamówienia ogłaszać.
Oczywiście samo rozwiązanie też przewiduje, iż wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r., czyli de facto przedsiębiorcy będą rozliczać te ulgi w 2026 r., ale warto zauważyć, że przepis mówi, że do okresów, które są niezbędne do wyliczania tej krotności odliczania od podstawy, od podatku dochodowego od fizycznych i od osób prawnych, zalicza się okresy (Dzwonek) zatrudnienia żołnierza obrony terytorialnej, żołnierza aktywnej rezerwy przed wejściem w życie ustawy. I to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo promujemy ten wcześniejszy okres zatrudnienia.
Klub parlamentarny Lewicy będzie głosował za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)