Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (druki nr 554 i 654).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Projektowana nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych ma na celu usprawnienie funkcjonowania biur informacji gospodarczej oraz wyeliminowanie istniejących wątpliwości. Zmiany te mają uprościć i doprecyzować przepisy.
Jednym z kluczowych problemów, które rozwiązują proponowane zmiany, jest brak spójności ustawy z innymi przepisami prawnymi, w szczególności z ustawą o doręczeniach elektronicznych oraz Kodeksem postępowania administracyjnego. Nowe rozwiązania wprowadzą możliwość zastosowania milczącego załatwiania sprawy, jeżeli nie ma zastrzeżeń ze strony ministra lub organów opiniujących takich jak Ministerstwo Sprawiedliwości czy prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zmiana ta znacznie przyspieszy procedury administracyjne.
Innym istotnym zagadnieniem jest brak wiedzy klientów na temat działalności biur oraz cen usług. Proponowane zmiany zobowiążą biura do publikowania informacji o opłatach za określone czynności w wyraźnym miejscu na ich stronach internetowych, co ułatwi okazjonalnym klientom korzystanie z usług tychże biur.
Kolejnym problemem jest brak możliwości aktualizacji wykazu biur przez ministra. Nowelizacja nakłada na biura obowiązek informowania ministra o zmianie lokalizacji, co pozwoli na bieżącą aktualizację wykazu. Dodatkowo projekt ustawy ułatwi uzyskiwanie informacji gospodarczych przez jednostki podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi obrony narodowej. Obecnie uzyskanie tych informacji wymaga zgody komendanta głównego Policji lub komendanta głównego Straży Granicznej.
Nowelizacja poszerzy krąg uprawnionych jednostek o Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego oraz Żandarmerię Wojskową.
Zmiany w przepisach mają również na celu usprawnienie nadzoru ministra nad biurami. Aktualnie nadzór ten jest sformalizowany i czasochłonny, gdyż wymaga przeprowadzenia aż dwóch postępowań: kontrolnego oraz administracyjnego. Nowelizacja ma na celu uproszczenie tych procedur, co przyczyni się do skrócenia czasu potrzebnego na nadzór nad działalnością biur.
Projekt ustawy przewiduje również szereg zmian o charakterze porządkowym i doprecyzowującym, np. biura będą zobowiązane do informowania ministra o zmianie nazwy firmy, a także o publikowaniu regulaminów zarządzania danymi w określonym terminie.
Nowelizacja ustawy ma na celu nie tylko usprawnienie działalności biur, ale również zwiększenie transparentności i dostępności informacji gospodarczych, co wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz ułatwi przedsiębiorcom i konsumentom korzystanie z usług biur informacji gospodarczej.
Dlatego, szanowni państwo, Wysoka Izbo, w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej wnoszę o przyjęcie ustawy. Dziękuję. (Oklaski)