13. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 672 i 672-A).
14. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź w 2024 roku (druk nr 669).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Obowiązujące przepisy ustawy z 2011 r. o rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi przewidują różne formy wsparcia, ale obecnie, ze względu na rozmiary strat w różnych regionach, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych działań. Stąd proponujemy konkretne rozwiązania, bo potrzebujemy nowych instrumentów pomocowych, które pozwolą poszkodowanym jak najszybciej wrócić do normalnego życia.
Wśród proponowanych rozwiązań rządowy projekt przewiduje wprowadzenie dodatkowych form pomocy, jeśli chodzi o zasiłki losowe, dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców, udogodnienia pracownicze czy wsparcie dla kredytobiorców, skrócenie procedur administracyjnych związanych z wydawaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach czy ułatwienie dostępu do świadczeń zdrowotnych. Dziś rząd i samorządy muszą działać wspólnie, by zapewnić bezpieczeństwo i stabilizację mieszkańcom regionów dotkniętych powodzią.
Komisja, którą powołamy dziś po południu, będzie procedować jutro i w sobotę. To też jest czas, kiedy samorządowcy ze Stronia Śląskiego, z Lądka (Dzwonek), Bystrzycy, Radkowa, Nysy, Głuchołaz czy Lewina Brzeskiego mogą jeszcze zgłaszać uwagi, by w ostatecznym dokumencie znalazło się jak najwięcej dobrych, oczekiwanych, ale nade wszystko trafnych rozwiązań, z których będą korzystać jednostki samorządu terytorialnego, instytucje, a zwłaszcza ludzie, których dotknęła wielka woda. (Oklaski)