Informacja Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów na temat powodzi we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Krótka informacja o tym, co się działo, jeżeli chodzi o uczelnie wyższe i tereny dotknięte przez powódź. Oczywiście studenci wracają na uczelnie 1 października, natomiast wiele osób, które studiują na tych terenach, zostało dotkniętych powodzią.
W tej chwili mamy informacje o stratach, które występują na trzech uczelniach zawodowych na tym terenie. Oczywiście będziemy monitorować, co dalej będzie się działo, jak jest w innych uczelniach, które funkcjonują na tym terenie.
16 września pozwoliłem sobie wysłać pismo do wszystkich rektorów uczelni wyższych z prośbą o to, ażeby, po pierwsze, udzielili pomocy instytucjonalnej, a więc aby przekazali do dyspozycji osób, które ucierpiały w powodzi, i służb, które funkcjonowały, ratując te osoby i ratując mienie, akademiki, udostępnili je i miejsca noclegowe. Po drugie, poprosiłem o to, ażeby w przypadku studentów, pracowników, osób, które dotknęła powódź, wykorzystać możliwości, którymi dysponują rektorzy, aby przekazali specjalne zapomogi związane ze stanem klęski żywiołowej. Wiele uczelni już to realizuje i wiele uczelni odpowiedziało na ten apel. Na uczelniach, które były na potencjalnie zagrożonych terenach, zaczęły też funkcjonować sztaby kryzysowe. Wszystko wskazuje na to, że jeżeli chodzi o rok akademicki, nie ma żadnego zagrożenia dotyczącego uruchomienia normalnie wszystkich szkół wyższych w Polsce.
Dziękuję bardzo wszystkim rektorom i całej społeczności akademickiej za tę solidarność i za pomoc. Oczywiście mamy zabezpieczone środki. Dysponujemy środkami, aby zrefundować ewentualnie koszty, które będą te uczelnie ponosiły na odbudowę bądź na świadczenia związane z zapomogami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)