Informacja Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów na temat powodzi we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia.
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Panie Premierze! Panie i Panowie Posłowie! W związku z zaleceniem sztabu kryzysowego wspólna działalność Ministerstwa Rozwoju i Technologii i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego koncentrowała się na ocenie stanu budynków, obiektów infrastrukturalnych, które zostały dotknięte powodzią. Mieliśmy świadomość, że ten proces musi być skoordynowany i musi postępować szybko, dlatego jeszcze w ubiegłym tygodniu zwróciłem się do wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego z całego kraju, aby wsparli swoich kolegów w regionach dotkniętych powodzią. Bardzo dziękuję, spotkało się to z bardzo szybką reakcją.
Dzięki współpracy z izbą inżynierów budownictwa udało się zmobilizować kolejnych kilkuset uprawnionych inżynierów do tego, aby ten proces odbywał się w sprawny sposób. Dzięki tej współpracy w proces oceny stanu budynków, niezwykle ważnej oceny, bo rzutującej na to, czy osoby dotknięte powodzią będą mogły w bezpieczny sposób wrócić do swoich mieszkań, do swoich domów, udało się zaangażować 347 inspektorów nadzoru budowlanego - 253 z województw innych niż te dotknięte powodzią, 94 z województw objętych powodzią. W proces oceny stanu budynków zaangażowało się 162 inżynierów z izby inżynierów budownictwa, za co każdemu bardzo serdecznie dziękuję, na czele z szefostwem izby.
W efekcie tych prac do dzisiejszego ranka ocenie zostało poddanych 5777 obiektów, w większości mieszkań i domów, ale także - wspominał o tym pan minister Dariusz Klimczak - obiektów infrastrukturalnych. W województwie dolnośląskim oceniono 2139 obiektów budowlanych, w województwie opolskim - 3147 obiektów budowlanych, w województwie śląskim - 471 obiektów budowlanych, a w województwie lubuskim - 21 obiektów budowlanych. To jest oczywiście proces, który trwa. Chcę zapewnić samorządy, chcę zapewnić osoby, które czekają na tę ocenę, że wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego są otwarte i gotowe do oceny. Zachęcam do tego, aby niezwłocznie kontaktować się z tymi właśnie jednostkami, zważywszy na pewną specyfikę i atmosferę panującą w wojewódzkich inspektoratach nadzoru budowlanego w województwach dotkniętych powodzią. Również centrala w Warszawie, a więc Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, otworzyła specjalny kontakt do tego, aby móc zgłaszać pilną potrzebę oceny stanu budynków. Dalej będziemy sprawnie realizować ten proces, bo bezpieczeństwo osób, które chcą wrócić, chcą porządkować, chcą odbudowywać, jest dzisiaj najważniejsze.
Niezależnie od tego Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało przepisy, które będą usprawniać proces naprawy i odbudowy. Chcemy, aby naprawa budynków, mieszkań nie wymagała zgłoszeń do nadzoru budowlanego, a odbudowa nie wiązała się z procedurą uzyskiwania pozwolenia na budowę. Te przepisy są przygotowane i gotowe do wdrożenia. Dziękuję bardzo. (Oklaski)