Zgłoś uwagi

Posłanka Izabela Leszczyna - Wystąpienie z dnia 25 września 2024 roku.

P. 10. - Informacja Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów na temat powodzi we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia
25 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

10. punkt porządku dziennego:

Informacja Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów na temat powodzi we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna:

    Panie Marszałku! Panie Premierze! Wysoki Sejmie! Najważniejszą informacją, jaką chciałabym z państwem się podzielić, jest ta, że wszyscy pacjenci, mieszkańcy obszarów dotkniętych powodzią mają zapewniony dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, do lekarstw i do leczenia szpitalnego, jeżeli takiego potrzebują.

    Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia, Państwową Inspekcją Sanitarną, głównym inspektorem farmaceutycznym oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym od 15 września podjęło szereg działań w zakresie wsparcia powodzian i wsparcia podmiotów leczniczych, które ucierpiały w wyniku sytuacji w południowo-zachodniej Polsce. Działania te podejmujemy w ramach sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia, którego prace koordynuje minister Marek Kos.

    Współpracujemy z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego i urzędami wojewódzkimi w zakresie relokacji ratowników oraz informacji o utrudnieniach komunikacyjnych i dojeździe do miejsc udzielania świadczeń medycznych. Na moją prośbę dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ zostali włączeni do prac sztabów kryzysowych urzędów wojewódzkich. Dzięki temu możemy ściśle współpracować z lokalnymi władzami.

    Uruchomiliśmy bezpłatną całodobową infolinię NFZ pod numerem 800 190 590, która jest wsparciem dla pacjentów z terenów objętych powodzią. Konsultanci udzielają informacji o miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i świadczeń szpitalnych, o czynnych aptekach. Te informacje są na bieżąco każdego dnia aktualizowane.

    We współpracy z oddziałami dolnośląskiego i opolskiego NFZ organizujemy także opiekę psychologiczną dla mieszkańców zalanych terenów. Informacja o miejscach i sposobie uzyskania takiej pomocy jest dostępna właśnie pod numerem infolinii, który przed chwilą podałam. Wsparcia mieszkańcom udzielają psycholodzy i psychiatrzy z centrów zdrowia psychicznego i poradni zdrowia psychicznego. Zorganizowana została także pomoc mobilna. Wsparcie zaoferowali Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz rektorzy uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach psychologii klinicznej, za co serdecznie dziękuję.

    W porozumieniu z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacją ITAKA wzmocnione zostało działanie linii telefonicznych, gdzie można uzyskać także wsparcie psychologiczne. Dla dorosłych to jest numer 870 22 22, dla dzieci - 116 111. Linie są oczywiście bezpłatne, a pomoc psychologa dostępna jest 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

    Monitorujemy sytuację w zakładach opiekuńczo-leczniczych i w hospicjach. Monitorujemy także zabezpieczenie pacjentów w hospicjach domowych, pacjentów, którzy są wentylowani mechanicznie, żywieni dojelitowo lub korzystają z tlenoterapii. To było szczególnie ważne wtedy, gdy wyłączany był prąd, trzeba było zapewnić tym ludziom agregaty.

    Szczególnym wsparciem Ministerstwo Zdrowia objęło także pacjentów wymagających dializowania. W związku z brakiem prądu i wody w stacjach dializ w Nysie i Kłodzku ponad 80 pacjentów wymagających dializoterapii zostało przetransportowanych m.in. transportem lotniczym do stacji m.in. w Głubczycach i Polanicy-Zdroju. Dyrekcje podtopionych stacji dializ na bieżąco telefonicznie kontaktują się z pacjentami. Ci, których stan zdrowia był taki, że powinni byli pozostać w ośrodkach, zostali tam i zostali zaopiekowani.

    Wystąpiłam także do ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o zorganizowanie w oparciu o infrastrukturę RARS-u specjalnego magazynu asortymentu medycznego pozyskanego m.in. w ramach darowizn czy innych przedsięwzięć pomocowych w celu wsparcia podmiotów leczniczych dotkniętych powodzią. Magazyn został uruchomiony.

    Pozwolę sobie przedstawić Wysokiej Izbie sytuację pacjentów w pierwszych dniach powodzi w województwach opolskim i dolnośląskim, ponieważ tam sytuacja była najtrudniejsza. Województwo opolskie, szpital w Nysie. To szpital, który ucierpiał zdecydowanie najbardziej. Decyzję o ewakuacji podjęto 15 września. Ewakuacja rozpoczęła się w godzinach wieczornych i trwała do północy. Ewakuowano 43 osoby, a drugi etap ewakuacji zaplanowano na 16 września w godzinach przedpołudniowych. Wtedy ewakuowano pozostałych pacjentów. W sumie w tym szpitalu było 101 pacjentów. 7 wypisano do domu, 94 chorych zostało przetransportowanych do innych szpitali. Pacjentów przyjęły trzy szpitale w Opolu, szpitale w Katowicach, Raciborzu, Kluczborku, Strzelcach Opolskich, Namysłowie, Bielsku-Białej, Oleśnie i w miejscowości Kup.

    Jednocześnie chciałabym zdementować nieprawdziwe informacje, które pojawiały się w przestrzeni publicznej. Informuję Wysoką Izbę, że stan zdrowia żadnego z ewakuowanych pacjentów nie uległ pogorszeniu. Ewakuację prowadziły zespoły ratownictwa medycznego, w tym zespoły lotnicze, we współpracy z zespołami straży pożarnej i wojskiem. Pacjenci na łodziach byli transportowani do karetek lub samolotów wojskowych. Odbyło się 12 takich lotów.

    Szpital w Nysie w chwili obecnej nie ma możliwości realizacji świadczeń medycznych, dlatego od 19 września ruszył szpital polowy w Nysie zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Szpital jest placówką 116. Szpitala Wojskowego w Opolu. Powstał we współpracy z personelem medycznym szpitala w Nysie. Szpital ten zapewnia, jak mówił pan premier Kosiniak-Kamysz, triage, wstępną diagnostykę, leczenie dorosłych i dzieci oraz transport do szpitali docelowych, zabezpiecza świadczenia całodobowo, ponadto wykonuje szczepienia profilaktyczne przeciwko tężcowi i innym chorobom zakaźnym.

    Jednocześnie na bazie szpitala MSWiA w Głuchołazach powstał dodatkowy oddział chorób wewnętrznych z 32 łóżkami i 5 stanowiskami intensywnej terapii. Świadczenia medyczne w tym oddziale zapewniają także lekarze, pracownicy medyczni ze szpitala w Nysie.

    Wznowienie działania szpitala w Nysie uzależnione jest od napraw instalacji elektrycznej i uruchomienia dostaw wody, zabezpieczenia potrzeb sprzętowych, w tym tomografu komputerowego, i gruntownego remontu kilku oddziałów, przede wszystkim laboratorium szpitalnego. Pozostaję w stałym kontakcie ze starostą nyskim.

    Inne podmioty lecznicze, które w województwie opolskim ucierpiały, to szpital w Głuchołazach i Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Tam nie była potrzebna ewakuacja. Ewakuacja była potrzebna także w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Paczkowie. Wojewoda opolska podjęła taką decyzję przede wszystkim z powodu braku personelu, tzn. ludzie nie mogli po prostu dojechać do pracy. Ewakuowano 35 osób leżących, wykorzystano śmigłowce straży pożarnej Sokół. Wszyscy pensjonariusze już dzisiaj wrócili do swojego macierzystego ośrodka w Paczkowie.

    W województwie dolnośląskim ucierpiał szpital w Kłodzku, ale zdecydowanie mniej niż szpital w Nysie. Został przywrócony do normalnego funkcjonowania, personel pracował w ramach 24-godzinnych dyżurów, kilka pacjentek położniczych zostało przetransportowanych do szpitala w Polanicy-Zdroju. Szpital specjalistyczny w Wałbrzychu miał jedynie awarię zasilania w części pediatrycznej. Było uruchomione zasilanie awaryjne. Dzisiaj szpital pracuje prawidłowo. Natomiast Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim ocalało. To jest nieprawdopodobne, bo wszyscy widzieliśmy, jak wygląda Stronie Śląskie, natomiast na szczęście to centrum ocalało. Tam jest 300 pacjentów z niepełnosprawnościami intelektualnymi, często osoby starsze z demencją. Oczywiście były problemy, brakowało wody i prądu, to wszystko należało zabezpieczyć i to zostało zrobione. A determinacja dyrekcji i personelu sprawiła, że centrum to funkcjonuje bez zakłóceń. (Oklaski)

    Problemy miał Ośrodek Rehabilitacyjny i Opiekuńczy Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety we Wleniu. To też jest miejscowość, która bardzo ucierpiała. Tam było 60 pacjentów i personel. Zostały zalane piwnice, oczywiście został wyłączony prąd, dostarczano wodę pitną. Sytuacja dzisiaj jest ustabilizowana.

    Wszystkie podmioty uzdrowiskowe na terenie Dolnego Śląska zadbały o bezpieczeństwo pacjentów przebywających w leczeniu uzdrowiskowym. Najtrudniejsza sytuacja dotyczyła Uzdrowiska Lądek-Długopole w Lądku-Zdroju. Podjęto 16 września decyzję o pełnej ewakuacji pacjentów z sanatorium uzdrowiskowego Jan. W sumie ewakuowano 250 osób. Obecnie funkcjonują już uzdrowiska w Długopolu-Zdroju.

    Z ministrem Kosem byliśmy w szpitalach w Nysie, Kłodzku, Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju. To, co mogę powiedzieć na pewno: pracownicy tych szpitali, osoby zarządzające tymi szpitalami dołożyły wszelkiej staranności do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i kuracjuszom i za to z całego serca dziękuję.

    Jeśli chodzi o podstawową opiekę zdrowotną, to w województwie dolnośląskim zostało poszkodowanych na skutek powodzi 31 poradni, ale tylko cztery zawiesiły działalność. W opolskim poszkodowanych było pięć POZ-ów, zawiesiła działalność tylko jedna przychodnia. Co zrobiliśmy, żeby zapewnić dostępność lekarza rodzinnego? NFZ wydał zarządzenie, które umożliwia pacjentom z terenów zalanych korzystanie z wizyt lekarskich w każdym POZ bez względu na to, czy są do niego zapisani, czy nie.

    Informacja na temat sytuacji sanitarnej. Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje cztery grupy problemowe: bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę pitną, bezpieczeństwo żywności, choroby infekcyjne, zatrucia, szczepienia i bezpieczeństwo epidemiologiczne. Obecnie działania stacji sanitarno-epidemiologicznych skupiają się przede wszystkim na pobieraniu próbek wody, przeprowadzaniu badań laboratoryjnych wody do spożycia oraz wydawaniu środków dezynfekcyjnych. Stacje sanitarne na terenach zalanych, na terenach objętych powodzią pracują w trybie 24-godzinnym. W przypadku wyłączenia wodociągu z eksploatacji woda przeznaczona do spożycia dostarczana jest jako woda butelkowana lub woda z cystern.

    Jeśli chodzi o apteki, brak dostępu odnotowaliśmy tylko w Stroniu Śląskim 16, 18 września i w Lewinie Brzeskim 17 i 18 września. Dzisiaj dostępność leków we wszystkich miejscowościach jest zapewniona.

    Działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uruchomiliśmy dwa dodatkowe zespoły ratownictwa z bazami w Opolu i Wrocławiu. Baza z Wrocławia została przesunięta 23 września do bazy w Zielonej Górze. Postawiliśmy w stan gotowości także mobilną grupę zabezpieczenia medycznego LPR. LPR wykonało 76 lotów do wypadków lub osób chorych, w tym dwa loty z wykorzystaniem technik linowych i cztery transporty międzyszpitalne.

    Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim służbom, instytucjom zaangażowanym w zapewnianie ciągłości opieki medycznej i bezpieczeństwa epidemiologicznego. Dziękuję Policji, straży pożarnej oraz wojsku. Wasza pomoc była i jest bezcenna. Chciałabym także podziękować osobom indywidualnym, lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, wszystkim pracownikom szpitali, przychodni, aptek. Dziękuję szczególnie tym, którzy sami będąc ofiarami powodzi, przyszli do pracy, żeby leczyć i wspierać pacjentów. Dziękuję z całego serca. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Zgoda
Szczegóły
O plikach cookie
Niniejsza strona korzysta z plików cookie
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Pliki cookie (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookie na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookie potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookie. Niektóre pliki cookie umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Dowiedz się więcej na temat tego, kim jesteśmy, jak można się z nami skontaktować i w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe w ramach Polityki prywatności.
Odmowa
Spersonalizuj
Zapisz wybrane
Zezwól na wszystkie