Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o paszach (druki nr 606 i 648).
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Tak jak tutaj moi przedmówcy już wspomnieli, celem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach jest przede wszystkim przesunięcie terminu wejścia w życie przepisu o zakazie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pasz genetycznie zmodyfikowanych. Termin, o którym rozmawiamy, to nie 1 stycznia 2025 r., a 1 stycznia 2030 r., czyli to dokładnie 5 lat.
Ewentualne wejście w życie ww. zakazu byłoby oczywiście niezgodne z prawem europejskim oraz porozumieniami handlowymi Światowej Organizacji Handlu. Warto również podkreślić, że w żadnym państwie członkowskim tego zakazu nie wprowadzono. Ponadto podmioty sektora paszowego oraz środowisko rolnicze jednoznacznie wskazują, że wprowadzenie zakazu doprowadziłoby do utraty konkurencyjności rodzimych produktów pochodzenia zwierzęcego. Obecna sytuacja zarówno krajowego, jak i unijnego rynku surowców białkowych uniemożliwia zrezygnowanie z pasz wytwarzanych z udziałem organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Na rynku wciąż brakuje wystarczającej ilości ustandaryzowanych komponentów wysokobiałkowych niezbędnych do zaspokojenia potrzeb sektora paszowego. Całkowite zastąpienie białka sojowego krajowymi surowcami paszowymi jest niemożliwe również ze względu na ich dopuszczalne ilości w dietach drobiu i młodych świń. Przekroczenie dopuszczalnych udziałów tych surowców zmniejszy efektywność produkcji zwierzęcej i będzie skutkować stratami ekonomicznymi.
Wysoka Izbo! Wyniki badań naukowców potwierdzają, iż genetycznie zmodyfikowane organizmy stosowane w paszach są bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Systematycznie wykonywane badania nie stwierdzają pasażu spożywanego przez zwierzęta zmodyfikowanego genetycznie materiału do mięsa, mleka czy jaj. Zatem produkty spożywcze pozyskiwane od zwierząt karmionych paszami z udziałem GMO są bezpieczne dla konsumentów. Ponadto pasze genetycznie modyfikowane nie mogą być wprowadzane do obrotu, jeżeli nie zostało wydane dla nich zezwolenie Komisji Europejskiej, która to ustanawia i prowadzi rejestr genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy.
Realizacja przepisu art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach, w którym został ustanowiony zakaz wprowadzania do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pasz pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych, wymaga czasu na znalezienie zastępczych składników porównywalnych pod względem jakościowym i ekonomicznym do np. importowanej śruty sojowej. Przesunięcie zakazu do wspomnianego 2030 r. pozwoli nam realnie ocenić, jak w okresie najbliższych 5 lat ulegnie zmianie organizacja rynku roślin białkowych, i pozwoli przedsiębiorcom paszowym na przebudowę dotychczasowego systemu skupu, dystrybucji produkcji oraz ewentualne dostosowanie receptur i linii technologicznych do produkcji pasz.
Klub Lewicy poprze ww. projekt. Dziękuję. (Oklaski)