Oświadczenia.
Dziękuję.
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! W dzisiejszym oświadczeniu chcę poruszyć temat utrudnionego dostępu polskich obywateli do ksiąg wieczystych.
W Internecie istnieje wiele prywatnych wyszukiwarek, które po adresie za niewielką opłatą ten dostęp obywatelom polskim umożliwiają. Jednak jest to nielegalne, ponieważ takie wyszukiwarki w Polsce są zabronione prawem. Dlatego wszystkie są zarejestrowane poza Unią Europejską, np. w Londynie, na Seszelach i w innych miejscach na świecie. Jak wiemy, polskie prawo gwarantuje polskim obywatelom dostęp do ksiąg wieczystych i ich jawność. Niestety decyzja prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 6 kwietnia 2020 r. to prawo zaburzyła. Uznał on bowiem, że dane zawarte w księgach wieczystych to dane osobowe. Owszem, zawierają PESEL właściciela księgi wieczystej.
Moje pytanie i prośba do wszystkich posłów, abyśmy się nad tym pochylili. Czy zachodnie portale mogą dysponować danymi dotyczącymi własności i ksiąg wieczystych naszych obywateli, a oni muszą płacić prywatnym portalom, aby te dostępy otrzymywać? (Dzwonek) Decyzja o zmianie sytuacji prawnej jest w rękach Ministerstwa Sprawiedliwości, aby na portalu rządowym, który jeszcze przed 2020 r. gwarantował Polakom ten dostęp do ksiąg wieczystych, zmienić dostępności w taki sposób, aby w tym obszarze było respektowane polskie prawo. (Oklaski)