Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 603).
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Panie Generale! Wysoka Izbo! Nie trzeba by nic poprawiać, gdybyśmy zawsze dążyli do tego, żeby było sprawniej, efektywniej, samorządniej i rzetelniej, ale okazuje się, że poprzednicy stanęli na wysokości zadania i stwierdzili, że tę służbę, która jest służbą na rzecz Polaków, można wykorzystać do działań politycznych. Kierowali te środki centralnie, decydując o tym, dla jakiej jednostki, dla kogo.
Chciałem przypomnieć, że za tymi ustawami kryje się rzesza wspaniałych ludzi, którzy muszą mieć wspaniałe i dobre kompetencje, muszą być profesjonalni, muszą być odpowiednio przygotowani. To 31,5 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, ale obok nich to rzesza 700 tys. ochotników strażaków skupionych w jednostkach ochotniczej straży pożarnej. Nie wszystkie te jednostki należą do systemu ratowniczo-gaśniczego. To ok. 125 tys. ochotników skupionych i pracujących w tym systemie. Na bazie 5 tys. czy 500 tys. wyjazdów w 2023 r. tylko ok. 100 było związanych z działaniami gaśniczymi w związku z pożarem. Pozostałe to inne zdarzenia. Nasi koledzy z poprzedniego rządu spróbowali zapisać ich działania w katalogu zamkniętych działań, a przecież tych różnych zdarzeń, w których uczestniczy ochotnicza straż pożarna, druhny i druhowie, jest dużo więcej, to katalog otwarty. Dziś w tej ustawie to wyraźnie piszemy. Mówimy: w szczególności, dopisujemy jeszcze jeden wers dodatkowych zadań funkcjonowania właśnie ochotników strażaków. Przecież my tych ludzi widzimy codziennie. Jedni ich określają rycerzami Floriana, drudzy - bohaterami dnia codziennego. Wszyscy mówimy, że to wspaniali, rzetelni ludzie oddani służbie drugiemu człowiekowi.
Do tej pory zawsze w każdej sytuacji umieliśmy się dogadać ponad podziałami. W tym Sejmie i nie tylko w tym Sejmie. Od kilku kadencji funkcjonuje parlamentarny zespół strażaków. Wszyscy działamy na rzecz tych jednostek, na rzecz funkcjonariuszy, jak i druhen i druhów i wszyscy dążymy do tego, żeby zachować jakąś umiarkowaną samodzielność tych podmiotów. Dziś, po 8 latach, dochodzimy do wniosku, że musimy wrócić do tego systemu - który funkcjonował od kilkunastu lat, który się sprawdzał, który był pod kontrolą społeczną strażaków ochotników - corocznych sprawozdań na zebraniach sprawozdawczych ochotniczych straży pożarnych. Tam każdy druh i każda druhna mogli wziąć udział, mogli sprawdzić przez komisję rewizyjną, jak i przez każdego strażaka zapytać, dopytać, skontrolować.
Nie chcemy tych wspaniałych ludzi przypisywać jakiejkolwiek partii politycznej, bo oni zasługują na więcej, zasługują na wielkie zaufanie Polaków. I tak rzeczywiście jest, nie możemy tego psuć. Jak słyszymy, ta służba cieszy się wspaniałym wsparciem Polaków. Tak, trzeba chylić przed nimi czoła, bo to naprawdę wspaniali ludzie na służbie drugiemu człowiekowi. Pierwsi stający przy każdym zdarzeniu do pomocy, ludzie, którzy nigdy nie odmówią, którzy nigdy nie cofną ręki, tylko ją wyciągają, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Dzisiaj i pora, i czas, żeby to wszystko naprawić. Apeluję do opozycji: stańcie ponad podziałami politycznymi, włączcie się, okażcie szacunek tym ludziom, którzy na co dzień bronią naszego mienia i życia. Tak, ci ludzie mają na sztandarach wypisane: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek i szanujmy to, bo tego domagają się nasi mieszkańcy, wszyscy Polacy. Dziękuję bardzo.
Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej będzie głosował za przyjęciem tej ustawy. (Oklaski)