Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 603).
Szanowna Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Przedstawiciele strażaków! Przypadł mi zaszczyt razem z panem posłem Zbigniewem Sosnowskim przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw.
Najpierw ogromne podziękowania dla druhów z Państwowej Straży Pożarnej, dla druhów z ochotniczych straży pożarnych. Bez was nie czulibyśmy się bezpiecznie. Młodzi ludzie, pamiętajcie: w każdym środowisku działają ochotnicze straże pożarne, druhowie z Państwowej Straży Pożarnej, dlatego możemy się czuć bezpiecznie. To oni nam pomagają w życiu, każdego dnia. Dzisiaj widzieliśmy np. sztab kryzysowy we Wrocławiu, bo idzie wielka powódź. Za każde państwa działanie, za każdą pomoc serdecznie dziękujemy.
Ten projekt to powrót do rozwiązania, które kiedyś funkcjonowało. Towarzystwa ubezpieczeniowe, zawierając z niektórymi podmiotami umowę ubezpieczeniową od ognia i klęsk żywiołowych, będą część składki kierowały do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, czyli do ministerstwa, do resortu, do Państwowej Straży Pożarnej. Część tych środków trafi natomiast do zarządu głównego ochotniczej straży. Dlaczego przywracamy ten model i czy można inaczej? Ależ oczywiście, że można. Można robić to tak jak poprzednio, ale wtedy pieniądze były dzielone ze względów politycznych, trafiały tam, gdzie państwo mieli interes, by ochotnicza straż dotarła. Tam były wtedy pieniądze.
Chcemy, aby wpływ na dzielenie tych środków mieli sami zainteresowani. Te pieniądze trafią na szkolenia dla ratowników, na wzmocnienie inwestycji w ochotniczych strażach pożarnych, będą przeznaczone na działania, które są potrzebne strażakom. Są pieniądze na funkcjonowanie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jako przewodnicząca Poselskiego Zespołu Strażaków chcę powiedzieć, że w najbliższym czasie będzie zwołane posiedzenie, abyśmy mogli porozmawiać o tym, jakie wsparcie będą mogli otrzymać druhowie z ochotniczych straży pożarnych i jakie wsparcie będą mogli otrzymać druhowie Państwowej Straży Pożarnej. Dzisiaj chcemy wam podziękować tą ustawą, która będzie wsparciem m.in. dla 16 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i dla całego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Cieszymy się ogromnie, że będzie ona w tym kształcie, chociaż jeszcze jedna rzecz będzie poprawiona. Chodzi o otwarty katalog działań ochotniczych straży pożarnych, który państwo ustawą z 2017 r. trochę pozmieniali. Część pieniędzy będzie natomiast mogła być przeznaczona na prewencję i zapobieganie pożarom.
Co mogę jeszcze powiedzieć? Czujemy się bezpiecznie razem z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej, z krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym. I chcielibyśmy podziękować za wszystkie dotychczasowe akcje, wsparcie, pomoc we wszystkich działaniach.
Panie Ministrze! Mam nadzieję na świetną współpracę, a z koleżeństwem, paniami i panami posłami, na rozmawianie. Ta ustawa jest prosta, nieskomplikowana. To są pierwsze pieniądze, które chcemy dodatkowo dać ochotniczym strażom pożarnym. I jeszcze jedno: z pieniędzy europejskich też jest wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych, od roku 2007. Jest również wsparcie z pieniędzy związanych z ochroną środowiska - na obozach byli przedstawiciele młodzieżowych drużyn pożarniczych. Jest to trochę inny model finansowania, ale mamy nadzieję, że będzie skuteczny i że tych pieniędzy na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczej straży będzie dość.
Dalsza część wystąpienia należy do pana posła Zbigniewa Sosnowskiego. Proszę, zobaczcie, jak zgodnie ten projekt przygotowaliśmy. (Oklaski)