Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druki nr 30 i 583).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Bądźmy precyzyjni. Ustawa poprawia sytuację gospodarstw domowych 1/3 rencistów socjalnych.
(Głos z sali: Ale to źle?)
(Poseł Anna Wojciechowska: Lepiej niż wcale.)
Natomiast, niestety, panie ministrze Krasoń, nie jest to zgodne ze zmianami systemowymi, które państwo zapowiadaliście, ponieważ ustawa nadal jest niesprawiedliwa i wprowadza podziały w tym środowisku.
(Głos z sali: Nic się nie zmieni.)
Ale okej, mam tylko takie pytanie: Czy planowana jest zmiana ustawy o pomocy społecznej i kryterium dochodowego przyznawania usług opiekuńczych? Bo trzeba uświadomić tym osobom, że 135 tys. osób niepełnosprawnych właśnie traci uprawnienia do bezpłatnych usług opiekuńczych. 40 zł za godzinę usług opiekuńczych. Jeżeli weźmiemy tylko 4 godziny, a to jest bardzo często mało dla osób niesamodzielnych życiowo, to jest to koszt 4800 zł miesięcznie.
(Głos z sali: Świadczenie wspierające.)
2 tys. dodatku i 4 tys. za usługi opiekuńcze, tracą bezpłatne usługi opiekuńcze.
(Głos z sali: Ale pani to powiedziała.)
(Głos z sali: Świadczenie wspierające już...)
Więc pytanie jest takie: Czy państwo rzeczywiście systemowo rozwiążecie ten problem, a nie pozbawicie tych osób czegoś, czego ewidentnie potrzebują (Dzwonek), bo sobie same nie radzą, co wynika z kryterium przyznawania tej pomocy? Dziękuję.