Informacja bieżąca.
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Państwo Ministrowie! Powtórzę za moimi koleżankami i kolegami: O czym my dzisiaj mówimy? Nie tylko nie ma projektu ustawy w Sejmie, ale nawet Rada Ministrów nie przyjęła żadnego projektu, który mógłby być niedługo skierowany do Sejmu. A tyle tutaj jest nieporozumień.
Projekt ma dotyczyć zmian w Kodeksie pracy. Z tego, co rozumiem, państwo chcecie zrównać działalność własną z pracą na etacie, czyli wprowadzić to do Kodeksu pracy. Bo przecież nie mówimy o stażu pracy do emerytury, bo staż pracy jest liczony wtedy, kiedy prowadzący działalność opłacał składki, umowę zlecenia. Wtedy kiedy są opłacane składki, przecież to było od lat, jest to wliczane do stażu pracy, też do wysokości emerytury, bo każdy prowadzący działalność za lata, w których prowadził zgłoszoną działalność, opłacał składki... Przecież to jest wliczone. (Dzwonek) Więc absolutnie nie mówimy o takim stażu pracy. Nie mówimy nawet o dodatkach stażowych, bo te są tylko, tak jak tutaj już było wspomniane, w sektorze publicznym, a prywatny pracodawca, jeżeli chce, to da dodatek stażowy i da go osobom, którym chce - czy to jest umowa o pracę, czy nie. Może to też dać tym, którzy prowadzą działalność.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.
Poseł Barbara Bartuś:
Ale bardzo rzadko to się zdarza.
Natomiast zapytam: Co z emeryturami stażowymi? I zapytam panią minister, korzystając z okazji, co z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który mówił o niesprawiedliwym naliczaniu emerytur, tzw. czerwcowych w latach 2009 i 2019 i o wyrównaniu tym emerytom, czyli inaczej przeliczeniu.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.
Poseł Barbara Bartuś:
Mówcie o realiach, o tych, które pomagają ludziom, a nie o jakichś wirtualnych zapowiedziach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)