Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis (druk nr 600).
Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do określenia warunków udzielania pomocy de minimis zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa unijnego. Omawiany dziś projekt z druku nr 600 dotyczy dwóch rozporządzeń związanych z udzielaniem pomocy de minimis, które obowiązują w Unii Europejskiej już od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenia te wprowadziły zmianę w sposobie obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu pomocy de minimis w okresie ostatnich 3 lat. Zwiększona została też maksymalna wartość pomocy de minimis do 300 tys. euro lub 750 tys. euro, czyli została zwiększona o wskaźnik inflacji za rządów PiS - 50%. Dopuszczone zostało udzielanie pomocy w sektorach, które do tej pory były wykluczone z możliwości jej udzielania. Zlikwidowano niższy limit pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów.
W celu prawidłowej implementacji prawa unijnego niezbędna będzie nowelizacja ustaw polegającą m.in. na aktualizacji odesłań do nieobowiązujących już rozporządzeń przez wskazanie, że pomoc de minimis będzie udzielana na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa unijnego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis oraz w określonym tam zakresie, a także na dostosowaniu okresu, za który powinny być przedstawione zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, do obowiązujących przepisów.
Liczba nowelizowanych przepisów prawa jest dosyć duża, dlatego niezbędne jest wskazanie, że pomoc udzielana będzie przedsiębiorcom jako pomoc de minimis. Takie rozwiązanie gwarantuje, że pomoc de minimis będzie zawsze udzielana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa unijnego niezależnie od zmieniających się rozporządzeń Komisji Europejskiej. Dla korzystających z pomocy de minimis ważne jest również to, że nie ma potrzeby wprowadzania przepisów przejściowych regulujących kwestię udzielania takiej pomocy w okresie od 1 stycznia 2024 r. do dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Rozporządzenia Komisji obowiązują jednak bezpośrednio, czyli aby można było udzielać takiej pomocy, nie jest konieczne wdrożenie ich do polskiego porządku prawnego. Jedyna konieczność wprowadzenia przepisu przejściowego wynika z konieczności regulacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż wejdzie on w życie dopiero po dniu ogłoszenia, a nie obowiązuje jeszcze właśnie od 1 stycznia 2024 r.
Klub Polska 2050 zagłosuje za przyjęciem proponowanej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)