Oświadczenia.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Do wygłoszenia dzisiejszego oświadczenia zostałam zachęcona przez młodego człowieka, który poprosił mnie, abym nagłośniła temat przemocy rówieśniczej w polskich szkołach i w Internecie. Sam tego doświadczył, będąc osobą dysfunkcyjną, zmagając się z zespołem Aspergera. Podkreśla, że szczególnie narażone są dzieci właśnie ze spektrum autyzmu. Problem polega na tym, że polscy nauczyciele nie są przygotowani, nie są wrażliwi, a pozostają często obojętni wobec przemocy psychicznej i fizycznej. Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, aż 30% polskiej młodzieży doświadcza nękania w polskiej szkole, a co piąty młody internauta w Internecie.
Młodzież apeluje o pomoc. Ta pomoc jest niezwykle potrzebna. Potwierdza to raport NIK o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży za lata 2020-2023 (Dzwonek), w którym NIK podkreśla, że aż o 60% wzrosła liczba osób, które wymagają wspomagania psychologicznego lub psychiatrycznego. Problem polega też na tym, że NIK zauważa, że nie ma koordynacji współpracy międzyresortowej, a potrzebna jest pomoc nie tylko ze strony szkoły, ale także ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz pomocy społecznej.
Szanowni Państwo Posłowie! Proszę o wsłuchanie się w głos młodzieży i zwrócenie uwagi na ten palący problem przemocy rówieśniczej. I ostatnie zdanie: młodzież ucieka do edukacji domowej, do Szkoły w Chmurze, ale jest to ucieczka donikąd, ponieważ pozbawiona kontaktów rówieśniczych, pozbawiona możliwości budowania relacji pozostaje samotna i popada w depresję. (Oklaski)