Oświadczenia.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nie dalej jak w czerwcu dwukrotnie składałem oświadczenie w sprawie terminów letniej przerwy w zajęciach dydaktycznych, potocznie zwanej wakacjami. Obiecałem wtedy obecnym na tej sali i wszystkim zainteresowanym, że tematu nie odpuszczę i na pewno będę do niego wracał - i oto jestem.
Wysoka Izbo! Już nawet niebo od dobrych kilku lat daje znaki, że czas pochylić się nad nową organizacją letnich wakacji, zsyłając nam ekstremalne upały na początku września. To naprawdę jest dobry moment, żeby rzetelnie przepracować ten temat, konsultując go nie tylko ze środowiskiem nauczycielskim, ale także z samorządowcami i przedsiębiorcami branży turystycznej. Jest okazja, aby zrobić coś dobrego nie tylko dla uczniów, ale przy okazji dla turystyki, tj. tej gałęzi gospodarki, która wnosi niebagatelny wkład w nasze PKB. Fakt, wymaga to trochę wysiłku i pracy, ale zapewniam, że efekty przerosną najśmielsze oczekiwania. Wydłużenie tylko o kilkanaście dni okresu, gdy polski przemysł turystyczny będzie mógł pracować w trybie sezonowym, spowoduje same dobre skutki dla gospodarki, a co za tym idzie - i dla budżetu państwa. Może się okazać, że pojawią się w nim dodatkowe środki (Dzwonek), np. na podwyżki dla nauczycieli. Małe rodzinne firmy będące głównym motorem branży turystycznej zyskają środki na inwestowanie i dalszy rozwój z pożytkiem nie tylko dla siebie, ale także dla Polski, a samorządy zyskają na większych wpływach z podatku i opłat lokalnych.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wystarczy tylko chcieć przemóc opór przed nowym i przekonać niedowiarków. Tylko tyle i aż tyle. Mam jednak nadzieję, że pani minister Nowacka i Ministerstwo Edukacji Narodowej, którym kieruje, znajdą w sobie dość dobrej woli i determinacji, aby wprowadzić proponowane zmiany, a Wysoka Izba wesprze te działania. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)