Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy powstania Konfederacji Polski Niepodległej (druki nr 615 i 637).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 1 września przypada 45. rocznica proklamowania Konfederacji Polski Niepodległej. Była pierwszą niezależną, antykomunistyczną partią polityczną w bloku wschodnim. Jej ideowe założenia zostały przedstawione w artykule Leszka Moczulskiego ˝Rewolucja bez rewolucji˝, który opublikowany został w czerwcowym numerze ˝Drogi˝ w 1979 r., a w którym mocno podkreślona została konieczność podejmowania działań na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Moczulski zwracał też uwagę, że podstawą ustroju demokratycznego są niezbywalne prawa człowieka i prawa obywatelskie. Co istotne, Konfederacji Polski Niepodległej działała i rozwijała swoje struktury jawnie.
Oczywiście nie byłoby jej bez Leszka Moczulskiego, charyzmatycznego przywódcy, dziennikarza, publicysty, polityka, historyka, postaci nietuzinkowej, dla niektórych kontrowersyjnej. To były trudne czasy. Członkowie Konfederacji Polski Niepodległej byli poddawani szykanom. Moczulski, Jandziszak, Stański i Szeremietiew zostali oskarżeni o prowadzenie działalności zmierzającej do obalenia przemocą ustroju PRL-u. Z powodu aresztowań członków Konfederacja praktycznie przestała działać jako organizacja ogólnopolska, choć w niektórych miastach - w Warszawie, w Krakowie - nadal działały jej struktury.
Dyskutowana uchwała przypomina nam, że demokratyczna opozycja w PRL była wielonurtowa, bardzo zróżnicowana politycznie. Różne grupy i organizacje przyjmowały różne strategie, miały różne wizje Polski niepodległej. Oczywiście możemy z perspektywy czasu z nimi dyskutować, analizować je, ale ważne, żebyśmy o tym zróżnicowaniu i o tym dorobku nie zapominali.
W tych trudnych czasach Moczulski był człowiekiem niezłomnym. Nie porzucił idei budowania Konfederacji Polski Niepodległej i doprowadził w końcu do tego, że zyskali reprezentację parlamentarną. Wkład Konfederacji Polski Niepodległej w budowanie demokratycznej, wolnej Polski nie może być przeceniony. I dobrze, że Sejm chce tę rocznicę przypomnieć i uhonorować. Dziękuję. (Oklaski)