Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy powstania Konfederacji Polski Niepodległej (druki nr 615 i 637).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wrzesień skłania nas do refleksji nad bardzo ważnym momentem w historii polskiej walki o niepodległość. Właśnie 1 września 1979 r., czyli dokładnie 45 lat temu w Polsce, która wówczas znajdowała się pod jarzmem komunistycznym i wpływami Związku Radzieckiego, powstała Konfederacja Polski Niepodległej.
Była to, jak wspomnieli moi przedmówcy, pierwsza antykomunistyczna partia polityczna w Europie Środkowo-Wschodniej w okresie stalinowskim. KPN, nawiązując do tradycji piłsudczykowskiej, wyznaczyła sobie jasny cel: złamanie monopolu komunistycznej władzy i odzyskanie pełnej suwerenności Polski. Założyciele KPN, wspomniany tutaj dzisiaj Leszek Moczulski, Nina Milewska, Romuald Szeremietiew oraz inni niezłomni patrioci w obliczu ogromnych represji mieli odwagę zorganizować niezależną manifestację właśnie 1 września 1979 r., w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wtedy to pod Grobem Nieznanego Żołnierza ogłoszono ˝Akt Konfederacji Polski Niepodległej˝. Już sam wybór daty miał wymiar głęboko symboliczny. 1 września to dzień, w którym 40 lat wcześniej hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii świata. Dla założycieli KPN było to przypomnienie, że walka o niepodległość Polski nie zakończyła się w 1945 r., wręcz przeciwnie, nowe jarzmo, tym razem sowieckie, nie pozwalało na pełną suwerenność naszego kraju. ˝Akt Konfederacji Polski Niepodległej˝ odczytany przez Ninę Milewską jasno mówił o potrzebie odzyskania wolności, budowy demokratycznego państwa opartego na prawach człowieka i wzajemnego poszanowania. KPN, działając metodami pokojowymi, stawiła czoło komunistycznej dominacji i odegrała kluczową rolę w dążeniu do usunięcia wpływów Związku Radzieckiego z Polski. Działacze KPN byli prześladowani, więzieni, oskarżani, wielu zapłaciło za swoją odwagę zdrowiem, a nawet życiem, a jednak nie złamano w nich ducha wiary w wolność.
Obserwując dzisiejszą sytuację za naszą wschodnią granicą, widzimy jak ważne było przesłanie KPN o potrzebie współpracy z narodami Międzymorza, w tym z niepodległą Ukrainą. Dziś Ukraina, walcząc z brutalną agresją Rosji, toczy bój o swoją wolność i niepodległość, tak jak my kiedyś walczyliśmy z komunistyczną dominacją. Ta wojna właśnie przypomina nam, że suwerenność nie jest dana raz na zawsze. Dziś, po 45 latach od powstania Konfederacji Polski Niepodległej, oddajemy hołd wszystkim jej członkom, którzy w czasach najtrudniejszych walczyli o wolną Polskę. To dzięki ich determinacji, poświęceniu (Dzwonek) i odwadze Polska jest dziś wolnym, demokratycznym krajem. W imieniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej składamy im wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności.
Polska 2050 w pełni popiera uchwałę upamiętniającą 45. rocznicę powstania KPN. (Oklaski)