Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy powstania Konfederacji Polski Niepodległej (druki nr 615 i 637).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić sprawozdanie z pracy Komisji Kultury i Środków Przekazu. Otóż, szanowni państwo, na wczorajszym posiedzeniu naszej komisji pan poseł wnioskodawca Zbigniew Konwiński przedstawił komisji projekt uchwały, która powinna być podjęta w 45. rocznicę powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Warto wielokrotnie powtórzyć tę datę: 1 września 1979 r. Powstała wówczas pierwsza jawna opozycyjna partia polityczna, której celem było odzyskanie niepodległości przez Polskę poprzez usunięcie radzieckiej dominacji, likwidację PZPR, przywrócenie demokracji i przeprowadzenie wolnych wyborów.
Działacze KPN oczywiście płacili za swoje działania, płacili więzieniami, represjami, niektórzy nawet życiem. Ważne, żebyśmy jeszcze raz zdali sobie sprawę z tej daty: 1 września 1979 r. To czas, w którym odwaga tych ludzi spowodowała, że Moskwa po raz pierwszy usłyszała: Polska będzie walczyć o niepodległość. To hasło faktycznie było wyzwaniem rzuconym Rosjanom, rzuconym Moskwie.
KPN-owcy mają na swoim koncie jeszcze jedną ważną, wartą podkreślenia zasługę. Jako grupa polityczna w sposób otwarty odwoływali się do tradycji piłsudczykowskiej, a więc do takiej tradycji, wedle której o niepodległość trzeba walczyć samemu. Nie ma się na kogo oglądać, trzeba po prostu samemu stanąć do walki i niestety płacić za to cenę.
Komisja Kultury i Środków Przekazu na wczorajszym posiedzeniu jednogłośnie podjęła decyzję o tym, aby rekomendować Wysokiej Izbie przyjęcie tej uchwały, bo w ten sposób możemy wyrazić najwyższą wdzięczność twórcom i działaczom Konfederacji Polski Niepodległej i tym wszystkim, którzy wspierając KPN, po prostu dobrze przysłużyli się Polsce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)