Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (druki nr 553 i 639).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Rzeczywiście omawiamy tutaj dzisiaj rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. I rzeczywiście wczoraj na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych wspólnie z przedstawicielami tych wszystkich instytucji omawialiśmy tę implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z listopada 2021 r. To pokazuje, że rzeczywiście implementacja tego prawa jest, po pierwsze, konieczna, a po drugie, opóźniona i dobrze, że Komisja Finansów Publicznych, rząd ten projekt opracowuje. To jest coś niezbędnego, ponieważ dotyczy to ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia takiej odpowiedzialności. To dodatkowo zmienia w polskim ustawodawstwie dwie główne ustawy, czyli ustawę z 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a także ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej jako ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Zakres projektowanej regulacji, który też tutaj był przedstawiany, to dostosowanie określeń użytych w ustawie definicji ruchu pojazdów zawartej właśnie w dyrektywie, którą wdrażamy; zapewnienie ochrony poszkodowanych lub uprawnionych do odszkodowania w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń w odniesieniu do szkód wynikających z wypadków drogowych w państwie członkowskim; zabezpieczenie w ramach funduszu gwarancyjnego pokrycia tych ubezpieczeń; dostosowanie wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz OC rolników. Dyrektywa określa także minimalne wysokości sumy gwarancyjnej na tych poziomach, które przedstawił mój kolega z komisji finansów Sławomir Ćwik, uregulowanie wydania i wykorzystania zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia, określenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej i umiejscowienie ryzyka w przypadku pojazdów wysłanych z jednego państwa członkowskiego do drugiego. Tutaj też ważne jest to, że proponuje się wprowadzenie regulacji, która w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej pozwalałaby na zaspokojenie roszczeń przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To także w pewnym sensie obowiązuje, to jest doprecyzowanie, określenie tych kwot, dostosowanie wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a także OC rolników, ochrona poszkodowanych lub uprawnionych do odszkodowania na wypadek niewypłacalności ubezpieczyciela. Część tych zadań zostaje przypisana i będzie przypisana właśnie funduszowi, a także Polskiemu Biuru Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Fundusz wyodrębnia także oddzielnie rachunek, fundusz do prowadzenia tych spraw związanych z niewypłacalnością.
I tak jak tutaj już było podkreślane, wczoraj była dość długa dyskusja na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych ze wszystkimi przedstawicielami poszczególnych instytucji. Także należy podkreślić, że w ocenie skutków regulacji brak jest wskazania, że to spowoduje wzrost składki OC, więc uważamy ten argument za niezasadny. Także są trzy filary przedstawione, na których ten fundusz gwarancyjny będzie się opierał, czyli ta składka na rzecz funduszu gwarancyjnego, która wynosi niewiele. To też było podnoszone na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, czyli że jest to 1/100. Chodzi także o gromadzenie środków z nadwyżki funduszu, nadwyżki bilansowej, która ma być właśnie gromadzona na pokrycie kosztów w przypadku tych ewentualnych problemów czy upadku takiego zakładu. Dyskusja była bardzo szeroka i rzeczywiście tutaj najważniejszym problemem jest to, że implementacja tej dyrektywy jest niezbędna. Zgłoszono odpowiednie poprawki.
Jak najbardziej popieramy to rozwiązanie i popieramy ten projekt jako Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga. Dziękuję.
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela)