Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (druki nr 553 i 639).
Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Drodzy Goście! Dziękujemy wam za przysłuchiwanie się obradom. Dzisiejszy projekt ustawy jest dużo łatwiejszy do zinterpretowania, niżby się to komukolwiek wydawało. Omawiamy dzisiaj ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, funduszu gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa jest techniczną koniecznością wprowadzenia prawa unijnego do polskiego obrotu prawnego oraz nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych na skutek orzeczenia prejudycjalnego TSUE. Chcę jeszcze zwrócić państwa uwagę na istotne jej elementy oraz pole wymagające ewentualnego wyjaśnienia.
Ustawa poprawia bezpieczeństwo obywatela, bezpieczeństwo Polski poprzez zapewnienie wypłaty odszkodowania poszkodowanym w wyniku wypadku w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń. Poprawia również to bezpieczeństwo poprzez ujednolicenie minimalnych obowiązkowych sum gwarancyjnych, kontrolę ubezpieczenia pojazdów przez państwa członkowskie i korzystanie przez nowy zakład ubezpieczeń z przedkładanych przez ubezpieczających zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia, szczególnie w kontekście transgranicznym.
Ustawa m.in. wprowadza definicje: ruchu pojazdu i wprowadzenia pojazdu do ruchu, zapewnia ochronę poszkodowanym lub uprawnionym do odszkodowania w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń w zakresie upadłości takiego zakładu. Dostosowuje też wysokość minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz OC rolników i niezależnie od wypłacalności ubezpieczyciela umożliwia poszkodowanym dochodzenie odszkodowania z tytułu obowiązkowego OC.
Jak to było wspomniane we wcześniejszych wystąpieniach, w przypadku wszczęcia postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego, jeżeli środki okażą się niewystarczające, pozostałe krajowe zakłady ubezpieczeń są obowiązane do wniesienia dodatkowej składki na rzecz funduszu do spraw niewypłacalności na pokrycie szacowanych strat.
Nie zostało oszacowane, czy wniesienie tej opłaty wpłynie na wysokość opłat obowiązkowego ubezpieczenia OC dla klienta końcowego, czyli dla nas wszystkich, mimo to klub Polska 2050 zagłosuje za przyjęciem proponowanej ustawy i oczekuje wyjaśnień od panów ministrów oraz informacji w tej ostatniej sprawie.
Chciałbym jeszcze zwrócić państwa uwagę, że ta ustawa naprawdę nie jest kontrowersyjna. Ustawa lepiej chroni i zabezpiecza interesy każdego Polaka, który korzysta z obowiązkowego ubezpieczenia środków komunikacyjnych, więc głos PiS przeciw tej ustawie to jest głos przeciw ich interesom, czyli przeciw Polakom. Dziękuję bardzo.