Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 599).
Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Wysoka Izbo! Rzeczywiście dzisiaj rozmawiamy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak jak możemy przeczytać w projekcie, który prezentował poseł Janusz Kowalski, proponowane rozwiązania mają na celu promocję długoterminowych inwestycji na polskim rynku giełdowym, ograniczenie opodatkowania do sytuacji, w których inwestor uzyskuje realny, a nie tylko nominalny przyrost wartości zainwestowanych środków. Obecnie podatek dochodowy od osób fizycznych zakłada traktowanie dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji oraz dywidendy jako pochodzących z odrębnych źródeł.
Jeśli chodzi o trzy główne założenia tego projektu, które można sobie wynotować, to pierwszą zmianą jest propozycja dodania możliwości rozliczenia części straty z tytułu odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do obrotu na rynku uregulowanym z dochodem uzyskanym z tytułu zbycia akcji lub z tytułu dywidendy w roku poprzedzającym. Założeniem ustawodawcy jest przy tym, że całość dochodów pomniejszonych na podstawie odrębnych przepisów nie może przekroczyć wysokości poniesionej przez podatnika straty. Druga z proponowanych zmian ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym będzie realny, a nie tylko nominalny przyrost zainwestowanych środków, o czym mówiłem. Trzecia z proponowanych zmian ma na celu stworzenie podstawy prawnej do tego, aby od podatnika zamierzającego skorzystać z możliwości obniżenia należnego podatku wymagać złożenia stosownej deklaracji.
Projekt odnosi się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określających zasady opodatkowania, przychody z odpłatnego zbycia akcji lub dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskanych z tego udziału. Odnośnie do tego systemu podatkowego, to rzeczywiście część tych przepisów na pewno w przyszłości można poddać dyskusji.
Dziś, patrząc na debaty w ramach Komisji Finansów Publicznych, na dzisiejsze spotkanie z delegacją fińską, widać, że najpierw trzeba uporządkować system finansów, uregulować wiele spraw, o czym mówiła koleżanka z Koalicji Obywatelskiej, i przygotować się do pewnych wyzwań dla przedsiębiorców, upraszczając im system podatkowy, a wiemy, że budżet wymaga pewnej stabilizacji. Wymaga tego, aby te rozwiązania były przemyślane.
Wiemy także, że Ministerstwo Finansów przygotowuje pewne rozwiązania, które przedstawi. Ta ustawa niestety obciążałaby budżet, byłaby w pewnym sensie utratą wpływów do budżetu. Uważamy, że dzisiaj bez konsultacji, bez jasnego stanowiska Ministerstwa Finansów ten projekt jest niemożliwy do przeprocedowania. Rzeczywiście dyskusja nad całym systemem podatkowym i finansami publicznymi jest jak najbardziej potrzebna, ale jako klub Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi jesteśmy za odrzuceniem tego projektu i przeciw tym rozwiązaniom. Dziękuję.
(Poseł Andrzej Śliwka: Nikt brawa nie bije.)