Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 601 i 601-A).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy odnośnie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten jest skierowany do małych firm, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 250 tys. euro i prowadzących działalność jednoosobowo. To są najsłabsi uczestnicy obrotu gospodarczego. Po zmianie obowiązujących przepisów zyskają oni możliwość wyboru metody kasowej rozliczenia przychodów i kosztów, czyli będą mogli przejść na tzw. kasowy PIT. Kasowy PIT dla przedsiębiorcy to możliwość zapłacenia podatku PIT dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę oraz potrącenie kosztów uzyskania przychodów po zapłaceniu za otrzymany towar lub wykonaną usługę. Co ważne, metoda kasowa rozliczania PIT będzie stosowana wyłącznie w przypadku transakcji między przedsiębiorcami, czyli gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko uchylania się od opodatkowania poprzez nieujawnienie uzyskania zapłaty od osoby niebędącej przedsiębiorcą. Nabywca towaru, usługi będący przedsiębiorcą będzie zainteresowany ujawnieniem wydatku, ponieważ rozlicza go w kosztach uzyskania przychodu, a w ten sposób pomniejsza należny podatek dochodowy. Z kolei nabywca towaru, usługi nie będzie mieć żadnego interesu w ujawnieniu wydatku, ponieważ w żaden sposób nie wpłynie to na jego sytuację podatkową.
Poza tym kasowy PIT będzie stosowany tylko do przychodów udokumentowanych fakturami wystawionymi w terminach określonych przepisami o podatku VAT, co ułatwi weryfikację zasadności stosowania przez przedsiębiorców kasowego PIT-u.
Wprowadzenie kasowego PIT-u stanowi wsparcie dla małych przedsiębiorców. Z danych dotyczących rozliczenia podatku PIT za 2022 r. wynika, że aż 2,3 mln podatników uzyskiwało przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczającej 250 tys. euro rocznie. Stanowili oni 90% uzyskujących przychody z tego tytułu. Mówimy o dużej grupie Polek i Polaków, dla których sporym obciążeniem ważącym na prowadzonej działalności są zatory płatnicze. Dzięki metodzie kasowej unikną tego rodzaju problemów, co z pewnością przełoży się na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.
Na sam koniec chcę powiedzieć, że o kasowym PIT rozmawialiśmy też podczas tworzenia umowy koalicyjnej. O kasowym PIT mówił m.in. pan premier Donald Tusk w swoim exposé, przedkładając zarys współpracy koalicji 15 października. Od państwa, panie pośle Kowalczyk, różnimy się tym, że wprowadzamy to po 8 miesiącach, a wy przez 8 lat nawet się do tego nie zbliżyliście. Dziękuję bardzo.
(Poseł Władysław Dajczak: Miało być 100 dni.)