Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 601 i 601-A).
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wprowadzenie zmian w podatku od osób fizycznych, czyli tzw. modelu kasowego PIT, to krok w stronę uproszczenia systemu podatkowego, a jednocześnie zapewnienia większej przejrzystości i sprawiedliwości wobec polskich obywateli.
Główna idea tego rozwiązania opiera się na zasadzie, że podatki będą odprowadzane od realnie otrzymanych dochodów, a nie od zobowiązań, które mogą nigdy nie zostać zrealizowane. Oznacza to, że dochód podlegający opodatkowaniu to ten, który rzeczywiście wpłynął na konto podatnika, a nie ten, który formalnie wynika z faktur czy umów, lecz pozostaje w zawieszeniu ze względu na opóźnienia w płatnościach. To rozwiązanie jest szczególnie istotne dla przedsiębiorców, którzy często spotykają się z sytuacją, w której muszą zapłacić podatek od dochodu, którego jeszcze nie otrzymali.
Wprowadzenie kasowego PIT-u pozwoliłoby na skuteczne zarządzanie finansami i lepsze dostosowanie obciążeń podatkowych do faktycznych wpływów. Przedsiębiorcy potrzebują złapać oddech po otrzymaniu od PiS-u przysłowiowego gwoździa do trumny w postaci Polskiego Ładu, który skomplikował system podatkowy, wprowadził niepewność i chaos w interpretacji przepisów. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, jakie przysługują im ulgi, a to prowadziło do bardzo wielu błędów w rozliczaniach.
Polski system podatkowy po wielu latach, za przeproszeniem, biegunki legislacyjnej, kiedy to przedsiębiorcy z dnia na dzień dowiadywali się o nowych stosach aktów prawnych, które wchodzą w życie, zasługuje na przewidywalność i stabilizację. My nie przynosimy rewolucji, ale postęp i ewolucję. Niektóre zmiany potrzebują czasu, konsultacji i przemyślenia, a efektem tych działań będzie dobre i przyjazne prawo, które będzie służyło, a nie szkodziło przedsiębiorcom. To odróżnia nas od naszych poprzedników.
Kasowy PIT niesie ze sobą szereg korzyści, m.in. odejście od skomplikowanych zasad rozliczeń opartych na przychodach formalnych na rzecz realnych, kasowych przepływów pieniężnych, a co za tym idzie - uproszczenie systemu podatkowego. Przedsiębiorcy nie będą zmuszeni płacić podatku od przychodów, których jeszcze nie otrzymali, co poprawi ich płynność finansową.
Wszystko to prowadzi do zmniejszenia ryzyka finansowego. System oparty na rzeczywistych dochodach lepiej oddaje zmieniającą się sytuację finansową osób prowadzących działalność gospodarczą, co jest szczególnie ważne w trudnych czasach gospodarczych, w których niezwykle ważna jest zwiększona elastyczność. Oczywiście, wprowadzenie kasowego PIT-u będzie miało wpływ na budżet państwa. Nie ulega wątpliwości, że początkowo może on spowodować pewne przesunięcia w zakresie dochodów podatkowych państwa, jednak w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści przewyższające ewentualne trudności. Poprawa płynności finansowej firm przyczyni się do ich rozwoju, a to z kolei będzie generować zwiększone wpływy do budżetu z tytułu podatków pośrednich i większej ilości miejsc pracy.
Wprowadzenie proponowanych zmian obejmie przedsiębiorstwa, które generują w ciągu roku przychód nieprzekraczający 250 tys. euro, czyli równowartość ok. 1 mln zł, ustalany na podstawie danych pochodzących z zeznań podatkowych.
Nowa możliwość pozwoli na korzystne rozliczanie ok. 90% polskich przedsiębiorców, a szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom, którzy generują co drugą złotówkę do polskiego PKB.
Szanowni Państwo! Kasowy PIT to realne rozwiązanie, które odpowiada na realne potrzeby przedsiębiorców i podatników, zmniejszając obciążenia związane z nierozliczonymi płatnościami i przynosząc większą stabilność finansową. To także ważny krok w stronę uczciwszego i bardziej zrównoważonego systemu podatkowego w Polsce.
W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej wnoszę o przejście do drugiego czytania oraz przyjęcie w dalszych etapach tego projektu, mając na uwadze korzyści płynące zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla całej gospodarki. Dziękuję. (Oklaski)